[ATR] Aktualności

Według europejskich wzorców

Data publikacji:

Odbywające się w dniach 20-23 czerwca Krajowe Dni Pola w Minikowie to pierwsza tej rangi plenerowa impreza wystawiennicza, która odbyła się po wybuchu pandemii COVID-19. Głównie organizatorzy przedsięwzięcia, czyli KPODR w Minikowie i UTP w Bydgoszczy postawili na prezentację bioróżnorodności roślin uprawnych, odmian o podwyższonej tolerancji na suszę, jak również bogatej kolekcji odmian roślin uprawnych.

Podczas Krajowych Dni Pola - w których uczestniczył Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa - na nawadnianych poletkach (system nawadniania w formie deszczowni mostowej) zaprezentowano ponad 500 odmian roślin uprawnych na kolekcji ponad 11 ha w Minikowie, 3 ha w Grubnie i Chrząstowie (w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego). Zaprezentowano tam odmiany rzepaku ozimego, zbóż ozimych i jarych, buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, roślin bobowatych oraz lnu i konopi. Poletka można było zwiedzać nie tylko podczas Krajowych Dni Pola - są otwarte aż do zbioru poszczególnych roślin, czyli do później jesieni.

Krajowe Dni Pola, to nie tylko prezentacje polowe ale także klasyczna wystawa rolnicza, w której uczestniczyły również firmy z branży maszyn rolniczych. Warto także zwrócić uwagę na dwudniowy cykl debat i konferencji poświęconych najważniejszym zagadnieniom związanym z produkcją rolniczą.

– Przy tej okazji postawiliśmy także na nowinki techniczne. W pierwszych dwóch dniach przeprowadziliśmy relację „na żywo” z wydarzenia, z multimedialnego studia, do którego zapraszaliśmy naszych gości, partnerów i sponsorów. Ze studia łączyliśmy się również ze specjalistami na polu i prezentujemy efekty naszej ponad rocznej pracy – mówi Dawid Skotnicki, koordynator tegorocznych Krajowych Dni Pola, podkreślając zarazem, że organizatorzy zrealizowali wszystkie wymogi bezpieczeństwa. – Wystawę zorganizowaliśmy zgodnie z wytycznymi od sanepidu, które pozwalają nam przyjąć jedną osobę na 4 m². Oczywiście rozmieściliśmy na terenie instrukcje dotyczące tego jak należy się zachować, są środki dezynfekcyjne – dodaje.

Krajowe Dni Pola, jako impreza cykliczna w różnych miejscach w kraju, mają być kontynuowane w kolejnych latach. W 2021 r. ich gospodarzem będzie znów Minikowo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 12/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.