[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Ważne dla hodowców - Rejestracja zwierząt gospodarskich

Data publikacji:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina wszystkim hodowcom bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz o obowiązku sporządzenia spisu swoich zwierząt gospodarskich.

Rejestracji nie podlegają konie ani ptaki. Rejestr musi być przygotowany najpóźniej do 31 grudnia. Obowiązek taki zgodny jest z nowelizacją ustawy z marca 2016 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Spis weryfikuje ARiMR. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku Agencja przekazuje taką informację powiatowemu lekarzowi weterynarii, który może pomniejszyć rolnicze dopłaty lub nawet nałożyć karę grzywny w wysokości do 500 złotych. Jak tłumaczą przedstawiciele ARiMR, rolników należy uświadomić, że celem spisu jest nie tylko policzenie stad, ale także zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych wśród tych zwierząt (np. afrykański pomór świń). Nie wszyscy hodowcy są z tego obowiązku zadowoleni, uważając, że jest to dodatkowa biurokracja, gdyż każda sztuka w stadzie ma wydawany paszport w momencie urodzenia oraz posiada kolczyk identyfikacyjny, co powinno być wystarczające. Obowiązujący spis obejmuje liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt przebywających w stadzie. Jego wynik należy przekazać w terminie 7 dni do biur powiatowych ARiMR osobiście albo drogą pocztową. Formularze dostępne są w biurach powiatowych Agencji oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Tam również hodowcy znajdą specjalną instrukcję, jak je wypełnić.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.