[ATR] Technika SaMASZMetaltechAgrimet

Wały do ubijania kiszonki czyli materiał prawidłowo zagęszczony

Data publikacji:

Optymalny skład zadawanych pasz ma decydujący wpływ na pozyskiwane od krów mleko, a wszelkie straty w ilości i jakości oznaczają spadek w jego produkcji. Podczas przygotowania kiszonek jednym za najważniejszych, determinujących ten proces czynników jest prawidłowe zagęszczenie, tak aby w 1 m³ znajdowało się ok. 220 kg materiału. Zbyt mała gęstość kiszonki wydłuża bowiem etap tlenowy, spowalnia proces fermentacji i zwiększa ubytki suchej masy, co razem skutkuje obniżeniem wartości pokarmowej paszy. Nieprawidłowe ubicie sprzyja też rozwojowi grzybów pleśniowych, które mają bardzo negatywny wpływ na końcowy produkt. Efektywne ubijanie kiszonki zapewniają wały - proste maszyny dające tak wiele korzyści. Stanowią one doskonałą ofertę dla gospodarstw konserwujących paszę w pryzmach i silosach.

SaMASZ

Zawieszany wał do ugniatania pryzm Impact oferowany przez firmę SaMASZ zapewnia dobre zagęszczenie wgłębne - intensywne i równomierne ugniatanie zakiszanej masy w silosie i pryzmie ze względu na duży nacisk jednostkowy na cm². Jego wytrzymała i zwarta konstrukcja gwarantuje trwałość i długi czas użytkowania.

Wał Impact ma szerokość roboczą 3 m, a jego masa to 2400 kg. W ramie umieszczono dwie komory na ciecz dociążającą, tak więc zarówno bęben jak i ramę wału można dodatkowo napełnić wodą, dzięki czemu ostateczna masa maszyny wzrasta do 3200 kg. Do agregacji wał wymaga ciągnika o mocy co najmniej 150 KM, sprzężenie jest realizowane poprzez TUZ kat. II/III.

Wyposażenie wału obejmuje 12 pierścieni zapewniających maksymalną średnicę cięcia 700 mm - zespół wręg pionowych zapewnia głębokie ugniatanie, dwie stopy podporowe z przodu i z tyłu oraz tylny zaczep. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest dodatkowy wał oponowy służący do dogniatania boków pryzmy.

W takiej konfiguracji wykorzystywany jest siłownik hydrauliczny do sprawnego podnoszenia i opuszczania elementu roboczego. Hydraulicznie sterowany oponowy kompaktor pryzm pozwala na równomierne zagęszczenie zielonej masy także w płaszczyźnie pionowej. Szerokość transportowa z kompaktorem wynosi 3,7 m.

Metaltech

Zastosowanie walca ugniatającego zmniejsza ilość koniecznych przejazdów ciągnika dla równomiernego zagęszczenia materiału, a to oznacza skrócenie czasu pracy oraz ograniczenie zużycia paliwa. Firma Metaltech w tym celu oferuje wał Silo-Walec w dwóch wersjach, które mogą także służyć podczas budowy dróg jako zagęszczarka gleby.

Silo-Walec dostępny jest w szerokości roboczej 2 i 2,5 m. Wersje K2-3 oraz K2,5-3,5 posiadają masę całkowitą odpowiednio 3000 i 3500 kg, i do agregacji wymagają ciągnika o mocy 80-120 KM oraz 120-140 KM. Walec Metaltechu wykorzystuje trójpunktowe mocowanie do ciągnika rolniczego.

Konstrukcja wałów serii K zawiera ramę ze stopą podporową wykonaną ze stalowych kształtowników oraz wałek z zamontowanymi ugniatającymi talerzami o średnicy 900-1000 mm. W zależności od wersji walca ma on 7 lub 9 takich elementów. Silo-Walec cechuje się również dużą wytrzymałością i sztywnością, a oferowany bardzo duży nacisk jednostkowy na podłoże zapewnia skuteczne zagęszczanie materiału.

Agrimet

Trzymetrowy wał dogniatający do pryzm kiszonkowych firmy Agrimet z opcją dogniotu bocznego wykonany jest z wysoko jakościowej stali uodpornionej na czynniki kwasowe upraw zielonkowych. Pozwala uzyskać wysokiej jakości paszę niezależnie od rodzaju ugniatanego materiału i jest stosowany zarówno w gospodarstwach indywidualnych, jak i przez firmy usługowe.

Bez wału bocznego i dodatkowego dociążenia podstawowa masa wału wynosi 2200 kg. Po napełnieniu wodą wału oraz zbiorników usytuowanych w ramie, jego masa wzrasta do 2760 kg. Analogicznie z wałem bocznym, masa bez dociążenia to 2540 kg, a z dociążeniem 3100 kg. Dla efektywnej pracy wał wymaga ciągnika o mocy minimum 150 KM, agregacja odbywa się poprzez TUZ kat. II\III.

Elementy robocze wału - koła ugniatające mają średnicę 920 mm, średnica kół dogniatających dodatkowego wału bocznego wynosi 540 mm. Maszyna posiada hydrauliczny przesuw, pozwalający przesunąć jej ciężar w prawą stronę. W wyposażeniu znajduje się również mocny siłownik hydrauliczny, dzięki któremu w razie potrzeby maszynę można swobodnie opuszczać i podnosić. Co również ważne, szerokość transportowa wału w każdej opcji nie przekracza 3 m.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.