Aktualności

W Amazone gotowi na przyszłość

Data publikacji:

Poprzedzająca przyszłoroczne targi Agritechnica w Hanowerze prezentacja online licznych nowości firmy Amazone stała pod hasłem GO2022. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro ten renomowany niemiecki producent przygotował grubo ponad 20 nowości, które będziemy sukcesywnie prezentować w kolejnych, tematycznych wydaniach atr express. Tym razem przyjrzymy się bliżej zaprezentowanym również podczas konferencji 15 października postępom w zakresie autonomicznych maszyn rolniczych.

Nad tym tematem firma Amazone pracuje od 2008 r., kiedy to - wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Osnabrück i firmą Robert Bosch - rozpoczęła pracę nad projektem BoniRob. Robot polowy o tej nazwie jest do dziś używany w różnych projektach badawczych na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück. Należy do nich również plac doświadczalny Agro Nordwest przy BMEL (niemieckim Ministerstwie Rolnictwa i Żywności).

Współpraca z FarmDroid

Duże postępy na tym polu przyniosła współpraca z duńskim start-upem zajmującym się robotyką, czyli firmą FarmDroid. Jej dzieckiem jest FarmDroid FD20, opracowany przez Kristiana i Jensa Warming, który w ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najbardziej udanych robotów polowych w Europie, znajdującym zastosowanie w ekologicznych uprawach buraków cukrowych i warzyw.

Celem jest, aby w przyszłości móc zredukować użycie herbicydów (i insektycydów) do minimum poprzez zastosowanie wysoce zautomatyzowanego, zasilanego energią słoneczną robota siewnego i pielnika FD20 wraz ze specjalną metodą oprysku punktowego. Pierwsze próby przeprowadzane są obecnie w zakładzie doświadczalnym Südzucker w Kirschgartshausen koło Mannheim w Niemczech.

Ale skoro mowa o firmie Amazone, należy wskazać, iż niemiecki producent rozwinął Farm-
Droid FD20 do bardzo precyzyjnego, punktowego oprysku. W projekcie badawczym z firmą partnerską Südzucker wykazano, że przy uprawie buraków cukrowych można zredukować zużycie herbicydów o 90%. Dla Amazone projekt ten był kolejnym krokiem w kierunku dalszego rozwoju zautomatyzowanych technologii i poszerzenia wiedzy o potencjale rynkowym robotów polowych.

Partnerstwo z AgXeed

Obok specjalistycznych robotów polowych takich jak BoniRob lub FarmDroid FD20, autonomizacja typowych prac ciągnikowych na polu jest obiecującym tematem na przyszłość. Autonomizacja podłączonych maszyn, a przede wszystkim procesów roboczych w tych maszynach jest dla Amazone kluczowym zagadnieniem rozwojowym.

Dlatego też od 2021 r. firma współpracuje z AgXeed, start-upem z Holandii. AgXeed koncentruje się na otwartych, znormalizowanych interfejsach, zarówno w mechanicznym sprzęganiu maszyn, jak i w komunikacji poprzez Isobus, innych standardów jak TIM, jak również interfejsów, które dopiero nadejdą, szczególnie w zakresie elektryfikacji i bezpieczeństwa.
 

Od automatyzacji do autonomizacji

Automatyzacja i nadzór muszą być dopracowane do perfekcji, aby można było używać maszyn bez nadzoru człowieka. Przykładami działań firmy Amazone w tym zakresie są:  automatyczny system mycia opryskiwaczy Comfort-Pack plus, system nadzoru rozkładu poprzecznego nawozu ArgusTwin lub system AutoPoint do precyzyjnego włączania siewników na uwrociach.
W 2020 r. firma Amazone wraz ze swoją spółką córką - Schmotzer Hacktechnik i firmą Agravis rozpoczęła nowe, długoterminowe próby polowe.

Próby w systemie CRF (Controlled Row Farming) w nowym centrum badawczym Amazone w Wambergen, w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki i siedziby głównej w Hasbergen-Gaste, wniosą w nadchodzących latach ważne wnioski do nowych metod uprawy roślin.

Przy stałej szerokości rzędów wynoszącej 50 cm we wszystkich uprawach, dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu zredukowano nakłady na nawozy i środki ochrony roślin. Dodatkowym celem jest zwiększenie bioróżnorodności na polu i utrzymanie wskaźników ekonomicznych gospodarstwa na co najmniej zbliżonym poziomie. Wyniki pierwszych zbiorów potwierdzają podobny poziom plonów.

W przykładowej analizie ekonomicznej systemu CRF dla gospodarstwa o powierzchni 300 ha, staje się jasne, że zmniejszone koszty nakładów są kompensowane przez zwiększone koszty pracy - dodatkowy czas pracy w systemie CRF jest wyższy o 48% niż w konwencjonalnej uprawie roli.

W czasach niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej czynnik ten ma decydujące znaczenie w perspektywie krótkoterminowej. Autonomiczne maszyny rolnicze w systemie CRF mogłyby w perspektywie średnio- i długoterminowej przejąć pracochłonne zadania dla rolnika. Przejrzysta struktura systemu prowadzenia i uprawy gąsienic w każdym przypadku odpowiada systemom zrobotyzowanym.

Obecnie system CRF jest obsługiwany przez konwencjonalne ciągniki z systemem RTK, inteligentnie połączone narzędzia i uważnego operatora. W przyszłości łatwo sobie wyobrazić wykorzystanie do tego celu autonomicznych robotów polowych. Każdy etap procesu byłby ściśle monitorowany. Niewykluczone są również mniejsze prędkości, mniejsze szerokości robocze i jeszcze bardziej precyzyjna realizacja zadań. Ostatecznie, kierownik gospodarstwa będzie musiał poświęcać mniej czasu na nadzorowanie standardowych procesów roboczych i będzie mógł skoncentrować się na innych zadaniach.

Amazone w liczbach

  • rekordowa sprzedaż - 537 mln euro (2020 r.), wzrost o 15%
  • dobre I półrocze 2021 r. dwucyfrowe wzrosty sprzedaży
  • Inwestycje - ok. 30 mln euro w 2021 r. w tym: rozbudowa zakładów w Bramsche (Niemcy) i Samarze (Rosja)

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.