[ATR] Aktualności VDMA

VDMA - Przemysł maszyn rolniczych w rozkwicie

Data publikacji:

Producenci ciągników i maszyn rolniczych zlokalizowani w Niemczech mają za sobą wyjątkowo dobry rok obrotowy. Obroty firm z tego sektora w 2017 r. wzrosły o 10%, do 7,9 mld euro, co było drugim najlepszym wynikiem rocznym w historii. Najważniejszym czynnikiem wywołującym ostatni wzrost inwestycji w rolnictwie są bez wątpienia zadowalająco wysokie ceny mleka, które w niektórych przypadkach przekraczają wartość 0,40 euro/1 kg.

Wynik, który jest doskonały z komercyjnego punktu widzenia, wydaje się jeszcze lepszy pod względem matematycznym, ze względu na szczególne znaczenie niespodziewanych efektów specjalnych – wyjaśnia dr Bernd Scherer, dyrektor zarządzający VDMA. W grudniu w Europie nastąpił nieproporcjonalny wzrost liczby rejestracji ciągników dokonanych przez importerów i dilerów, która nie oznacza jednak jeszcze sprzedaży końcowej. Przyczyną tego stanu rzeczy były rzecz jasna wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. nowe uregulowania dotyczące homologacji ciągników, związane z tzw. Mother Regulation.

Odbudowany popyt

O tym, że wzrost sprzedaży maszyn rolniczych oparty jest na solidnych fundamentach, świadczy rozkwit sektora zamówień w całym przemyśle. Przez cały rok wartość portfela zamówień odpowiadała okresowi produkcji wynoszącemu prawie 3 miesiące - oznacza to bardzo pozytywny trend w zakresie planowania inwestycji przez rolników. – Po trzech latach wyniszczającej recesji odczuwamy skutki ogromnego popytu ze względu na zaległości rolników – mówi dr Scherer. W efekcie europejscy rolnicy, gospodarujący zwłaszcza w regionach, w których dominuje mleczarstwo, korzystają obecnie ze znacznie lepszej płynności finansowej - według szacunków Eurostatu przychody rolników w 2017 r. wzrosły średnio o 8%. Oznacza to, że dla agrobiznesu nadszedł czas, aby odzyskać rozpęd. – W końcu w niedalekiej przyszłości mamy wiele do zrobienia - digitalizacja jest równie pilna jak zmiany strukturalne i polityczne pragnienie regulacji. Teraz wszyscy stoimy przed wyzwaniem, które dotyczy rolnictwa, handlu i przemysłu – podkreśla dr Scherer.

Europa Wschodnia - najwyższy wzrost

Już drugi rok z rzędu branża techniki rolniczej ma się szczególnie dobrze w odniesieniu do rynków Rosji i Ukrainy. W 2017 r. rosyjski biznes eksporterów z Niemiec wzrósł o 30% do 500 mln euro; stopa wzrostu była na tym samym poziomie na Ukrainie. Podobnie było w Wielkiej Brytanii, gdzie dzięki dodatnim efektom walutowym uzyskano wzrost o 15%.

Przed nami dalsze wzrosty

W 2018 r. VDMA przewiduje stabilizację warunków funkcjonowania przedsiębiorstw z branży, dzięki czemu niemieccy producenci maszyn rolniczych mogą osiągnąć łączną wielkość produkcji w wysokości 8 mld euro. – W ten sposób możemy oczekiwać dobrego biznesu na wysokim poziomie znanym z zeszłego roku – podsumowuje dr Scherer.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.