Obroty w branży znają od początku roku tylko jeden kierunek: mocno w górę – stwierdza dr Bernd Scherer, prezes VDMA, czyli Niemieckiego Związku Producentów Maszyn i Urządzeń. Przy tym sytuacja w zakresie ilości nowych zamówień rozwijała się w Niemczech oraz w innych krajach równie dobrze, nawet jeśli od kilku tygodni rozwój ten nie jest już tak dynamiczny jak w poprzednich miesiącach.
Rynek niemiecki napędza ożywienie w Europie Zachodniej
Siłą napędową europejskiego ożywienia jest przede wszystkim rynek niemiecki. Obroty z transakcji z niemieckimi dilerami zwiększyły się w pierwszych dwóch kwartałach 2017 r. o 8%, do poziomu 1,2 mld euro. – Rosnące ceny mleka i niski kurs euro wpływają od stycznia korzystnie na nasz przemysł – podkreśla Scherer. To, że silna dynamika, którą można było obserwować w pierwszym półroczu br. jest obecnie trochę słabsza, wiąże się z umiarkowanymi prognozami dotyczącymi zbiorów, których należy się spodziewać dla Europy Środkowej i Południowej. Na północy Europy rolnikom daje się we znaki deszcz, a na południu Europy susza. – Rozwoju sytuacji w rolnictwie nie da się przewidzieć z wysoką precyzją. Dlatego na razie trzeba czekać. Jednakże fundamentalne dane przemawiają w dalszym ciągu na naszą korzyść – wyjaśnia prezes VDMA.
Na Wschodzie wzrosty
Ostrożny optymizm panuje także we Francji. Ten tradycyjnie największy rynek eksportowy dla maszyn rolniczych i ciągników z Niemiec wciąż jeszcze nie powrócił w pełni na ścieżkę zysków. – Na ten rok prognozujemy wynik, który wprawdzie nie będzie powodem do euforii, ale powinien podziałać stabilizująco - mówi Scherer. Ten przy rocznej wielkości eksportu przekraczającej 1 mld euro najważniejszy pod względem wartości rynek zagraniczny dla niemieckiego przemysłu techniki rolniczej wykazał za pierwsze półrocze tzw. „czarne zero”, czyli niewielki wzrost, jeśli chodzi o obroty.
Z kolei Rosja i Ukraina kontynuują swój rozpoczęty w poprzednim roku „lot wysokościowy”. Z analizy VDMA wynika, że znakomicie przedstawia się obecnie sytuacja w Rosji. Popytem, jaki wcześniej rzadko można było odnotować, cieszą się przede wszystkim ciągniki, narzędzia do uprawy roli i technika siewna produkcji zachodniej. Jeszcze wyższy, a mianowicie dwucyfrowy wzrost, charakteryzuje obecnie rynek na Ukrainie. Trend ten powinien utrzymywać się w dalszym ciągu, ze względu na dobre prognozy w zakresie zbiorów.
Spodziewany 4-procentowy wzrost obrotów
Wskaźnik klimatu biznesowego VDMA opierający się na reprezentatywnej ankiecie przeprowadzanej wśród najważniejszych menedżerów europejskiego przemysłu techniki rolniczej znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 5 lat. Odpowiednio do tego przemysł skorygował prognozę obrotów na bieżący rok znacznie w górę. Za cały 2017 r. VDMA spodziewa się obrotów w zakresie niemieckiej produkcji na poziomie 7,5 mld euro, co oznaczałoby wzrost o 4%.