[ATR] Aktualności VDMA

VDMA - Powrót na ścieżkę wzrostu

Data publikacji:

W pierwszym półroczu 2017 r. producenci maszyn rolniczych i ciągników prowadzący produkcję w Niemczech odnotowali wzrost obrotów o 7% do około 4,5 mld euro, co stanowi napawający optymizmem wynik po trzech latach recesji.

Obroty w branży znają od początku roku tylko jeden kierunek: mocno w górę – stwierdza dr Bernd Scherer, prezes VDMA, czyli Niemiec­kiego Związku Producentów Maszyn i Urządzeń. Przy tym sytuacja w zakresie ilości nowych zamówień rozwijała się w Niemczech oraz w innych krajach równie dobrze, nawet jeśli od kilku tygodni rozwój ten nie jest już tak dynamiczny jak w poprzednich miesiącach.

Rynek niemiecki napędza ożywienie w Europie Zachodniej

Siłą napędową europejskiego ożywienia jest przede wszystkim rynek niemiecki. Obroty z transakcji z nie­mieckimi dilerami zwiększyły się w pierwszych dwóch kwartałach 2017 r. o 8%, do poziomu 1,2 mld euro. – Rosnące ceny mleka i niski kurs euro wpływają od stycznia korzystnie na nasz przemysł – podkreśla Scherer. To, że silna dynamika, którą można było obserwo­wać w pierwszym półroczu br. jest obecnie trochę słabsza, wiąże się z umiarkowanymi prognozami dotyczą­cymi zbiorów, których należy się spodziewać dla Europy Środkowej i Południowej. Na północy Europy rolnikom daje się we znaki deszcz, a na południu Europy susza. – Rozwoju sytuacji w rolnictwie nie da się przewidzieć z wysoką precyzją. Dlatego na razie trzeba czekać. Jednakże fundamentalne dane przemawiają w dalszym ciągu na naszą korzyść – wyjaśnia prezes VDMA.

Na Wschodzie wzrosty

Ostrożny optymizm panuje także we Francji. Ten tradycyjnie największy rynek eksporto­wy dla maszyn rolniczych i ciągników z Niemiec wciąż jeszcze nie powrócił w pełni na ścieżkę zysków. – Na ten rok prognozujemy wynik, który wprawdzie nie będzie powodem do euforii, ale powinien podziałać stabilizująco - mówi Scherer. Ten przy rocznej wielkości eks­portu przekraczającej 1 mld euro najważniejszy pod względem wartości rynek zagraniczny dla niemieckiego przemysłu techniki rolniczej wykazał za pierwsze półrocze tzw. „czarne zero”, czyli niewielki wzrost, jeśli chodzi o obroty.
Z kolei Rosja i Ukraina kontynuują swój rozpoczęty w poprzednim roku „lot wysokościowy”. Z analizy VDMA wynika, że znakomicie przedstawia się obecnie sytuacja w Rosji. Popytem, jaki wcześniej rzadko można było odnotować, cieszą się przede wszystkim ciągniki, narzędzia do uprawy roli i technika siewna produkcji zachodniej. Jeszcze wyższy, a mianowicie dwucyfrowy wzrost, charakteryzuje obecnie rynek na Ukrainie. Trend ten powinien utrzymywać się w dalszym ciągu, ze względu na dobre prognozy w zakresie zbiorów.

Spodziewany 4-procentowy wzrost obrotów

Wskaźnik klimatu biznesowego VDMA opierający się na reprezentatywnej ankiecie przeprowadzanej wśród naj­ważniejszych menedżerów europejskiego przemysłu techniki rolniczej znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 5 lat. Odpowiednio do tego przemysł sko­rygował prognozę obrotów na bieżący rok znacznie w górę. Za cały 2017 r. VDMA spodziewa się ob­rotów w zakresie niemieckiej produkcji na poziomie 7,5 mld euro, co oznaczałoby wzrost o 4%.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.