[ATR] Technika Väderstad

Väderstad - Wszechstronne Tempo V

Data publikacji:

Jedną z wersji siewnika punktowego Tempo firmy Väderstad, wyznaczającego nowy standard precyzji siewu z dużą prędkością, jest wyróżniające się wszechstronnością Tempo V. Ta sama maszyna może zainaugurować sezon wiosennym siewem buraków cukrowych w 12 rzędach, w odstępach co 50 cm, następnie wysiać kukurydzę w 8 rzędach co 75 cm, po czym rzepak znowu w 12 rzędach, przy mniejszej rozstawie.

Największą zaletą siewnika jest wyjątkowa precyzja, niezależna od prędkości roboczej. Tempo pozwala prowadzić szybki siew bez najmniejszego uszczerbku dla precyzji, co zapewnia bardzo dużą wydajność, przy zachowaniu dokładności.
            Sercem każdej sekcji jest unikatowy układ dozujący Gilstringa umożliwiający pojedynkowanie, a następnie precyzyjne odkładanie nawet 28 nasion na sekundę. Jedną z kluczowych cech nowego rozwiązania jest funkcja „wystrzeliwania” nasion za pomocą sprężonego powietrza, dzięki czemu osiągają one większą prędkość opadania do gleby od uzyskiwanej na skutek grawitacji, co zapobiega m.in. przetaczaniu się nasion w bruździe.
            Tempo V może mieć ramę o szerokości 4,5; 6 lub 6,5 m, składaną do transportu do 3 mm, na której można rozmieścić od 6 do 12 sekcji (również w nieparzystej liczbie). Zmiany z pozycji transportowej w roboczą i odwrotnie dokonuje się szybko z kabiny ciągnika. Siewnik można też wyposażyć w aplikator nawozów, ze zbiornikiem o pojemności 2200 l (opcja 2700 l) zawieszanym z przodu ciągnika. Sprężynujące redlice nawozowe wywierają na glebę nacisk do 150 kg, jednak w niewielkim stopniu naruszają jej wierzchnią warstwę, dzięki czemu nie wpływają na warunki siewu.

 

Sterowanie z tableta

Dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu wszystkich układów dozujących można wyłączać dowolne sekcje wysiewające (również nawóz czy mikrogranulat), co pozwala zaoszczędzić materiał siewny przy obsiewaniu pól o nieregularnym kształcie. Takie rozwiązanie pozwala również na zastosowanie automatycznego sterowania sekcjami w systemie prowadzenia GPS. W siewnikach możliwe jest również wykorzystanie najnowszej technologii Väderstad E-Services, opartej m.in. na bezprzewodowej łączności wi-fi, umozliwiającej konfigurowanie, starowanie siewnikiem czy raportowanie nie tylko przy użyciu terminala ISOBUS, lecz także tableta iPad Air.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.