[ATR] Gospodarka i rolnictwo

USA znów wchodzi do Turcji z nabiałem. Konkurencja dla produktów z Polski i Irlandii

Data publikacji:

Jak podaje USDA, po latach negocjacji rynek turecki znów zostaje otwarty dla nabiału z USA. Amerykanie osiągnęli porozumienie ze stroną turecką 31 lipca br. Do konsumpcji dopuszczono nabiał amerykański z mleka krowiego, koziego, owczego i bawolego.

Choć Turcja to duży producent, to importuje każdego roku nabiał o wartości 200 mln USD (głównie sery, masło, odżywki dla niemowląt oraz laktozę).

Zanim Amerykanie wypadli z tureckiego rynku w 2016 roku wysyłali nabiał o wartości 24,2 mln USD i było to głównie masło. Obecnie Turcy zaakceptowali amerykańskie certyfikaty zdrowotne.
W 2017 r. Turcy sprowadzali do swojego kraju towary mleczarskie w wolumenie 41 tys. ton o wartości 213 mln USD i było to 12% mniej niż rok wcześniej.
Najbardziej stabilny eksport do Turcji miały w ostatnich latach Polska 8,4 tys. ton, Irlandia 5,99 tys. ton, Ukraina 4,5 tys. ton i Niemcy 3,94 tys. ton.

Źródło: forummleczarskie.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.