Aktualności

Ursus - Restrukturyzacja z nowym prezesem

Data publikacji:

Na mocy decyzji sądu, lubelski Ursus został objęty przyspieszonym postępowaniem układowym wobec spółki. Oznacza to, że firma otrzymała ochronę na czas realizacji planu restrukturyzacyjnego (rozpisanego do 2023 r.) tak, by po jego wdrożeniu była gotowa do spłaty wierzytelności i niezakłóconej kontynuacji biznesu. Zadanie to realizuje już nowy prezes Ursusa - Tomasz Zadroga, w przeszłości m.in. prezes zarządu PGE oraz wiceprezes zarządu ZE PAK, który zastąpił na tym stanowisku Karola Zarajczyka.

W związku z trwającą obecnie restrukturyzacją przed Ursusem stoi wiele wyzwań. Spółka nie tylko musi dostosować swój model biznesowy do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych, ale również wrócić do aktywnej walki o biznes w Polsce i za granicą. Jednocześnie powinna dołożyć wszelkich starań, by porozumieć się z instytucjami finansowymi, które wspierają działalność spółki, w celu optymalizacji struktury finansowania. Pan Tomasz Zadroga spełnia te wszystkie wymagania. To bardzo doświadczony menadżer, który kierował największymi spółkami przemysłowymi w Polsce o skali, działalności i kapitalizacji wielokrotnie przewyższającymi Ursus. Jest przy tym dobrze postrzegany przez instytucje finansowe i analityków giełdowych, co może być pozytywnym sygnałem dla rynku – skomentował Andrzej Zarajczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ursus.
Plan restrukturyzacji spółki Ursus zakłada m.in. sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności i zwiększenie marżowości oraz optymalizację kosztów. Działania, które mają doprowadzić do uzdrowienia biznesu, zostały rozpisane na lata 2018 - 2023. W pierwszej kolejności Ursus zamierza odzyskać przeterminowane należności od kontrahentów, a także doprowadzić do zawarcia porozumienia z wierzycielami dotyczącego spłaty zobowiązań. – Ursus to spółka, która posiada atrakcyjne aktywa i silną markę produktową, rozpoznawalną na świecie. Cieszę się, że swoją wiedzą i doświadczeniem będę się mógł przyczynić do przebudowy jej modelu biznesowego i uwolnienia potencjału spółki. Dlatego efektywne przeprowadzenie spółki przez trwającą transformację i wzrost jej wartości dla akcjonariuszy będą moimi priorytetami na najbliższe miesiące – powiedział Tomasz Zadroga, nowy prezes Ursusa.

Rok pod kreską

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Ursus uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie 142,4 mln zł (w analogicznym okresie ub. roku było to 231,4 mln zł) oraz stratę netto w wysokości 51,3 mln zł (3 mln zł zysku netto przed rokiem). Słabsze wyniki Ursusa wynikały z radykalnego spadku przychodów ze sprzedaży krajowej i zagranicznej, a także obniżenia się rentowności sprzedawanych wyrobów ze względu na konieczność ponoszenia kosztów stałych pomimo zmniejszenia wolumenu sprzedaży. Znaczący wpływ na spadek przychodów ze sprzedaży zagranicznej (po trzech kwartałach 2018 r. były o 72% niższe niż rok wcześniej) miało obniżenie przychodów z tytułu realizacji kontraktu z tanzańską spółką National Development Corporation (NDC). Przyczyną opóźnień w realizacji tego kontraktu były problemy proceduralne związane z akceptacją płatności. Przychody z tytułu sprzedaży krajowej były z kolei niższe o 56%.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.