Aktualności

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - Profesjonalna hala

Data publikacji:

Stale unowocześniane zaplecze Instytutu Inżynierii Biosystemów, które mają do dyspozycji studenci poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, to bez wątpienia jedna z zachęt dla młodzieży pragnącej zdobywać wyższe wykształcenie. Najnowszą inwestycją w tym zakresie obejmuje dokonaną kosztem 4 mln zł kompleksową modernizację hali maszyn oficjalnie otwartą 28 września br.

Studia to dla większości młodych ludzi nie tylko prawdziwa szkoła życia, ale również niepowtarzalna możliwość zdobywania wiedzy, a także wykuwania swojej przyszłości. Tak ważny etap życia nie powinien jednak ograniczać się do teorii, obejmując również praktykę, która pozwala młodemu człowiekowi uzupełnić w doskonały sposób wiedzę nabytą podczas wykładów i ćwiczeń. – W naszym Instytucie od kilkunastu lat prowadzimy prace remontowe, dzięki czemu znacząco podnieśliśmy jakość wykonywanych działań dydaktycznych. Oddajemy do użytku społeczności akademickiej odnowioną halę maszyn, która po remoncie będzie pełniła nowe funkcje - dzięki laboratoriom znajdującym się pod antresolą, również badawcze. Liczymy przy tym na współpracę z producentami ciągników i maszyn rolniczych oraz firmami, które je reprezentują. Dzięki wsparciu naszych partnerów mogliśmy wyremontować także wiele sal w naszym Instytucie. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę - jestem przekonany, że przyniesie ona wszystkim w dłuższym okresie czasu korzyści. My zyskujemy możliwość kształcenia w oparciu o nowoczesną technikę, natomiast pracodawcy pozyskują lepiej wykształconych absolwentów – mówi prof. Jacek Przybył, dyrektor Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu.

Inwestycja została przeprowadzona w latach 2015-2016 i została wsparta środkami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Nowa hala przystosowana jest do wjeżdżania dużymi maszynami silnikowymi - kombajnami zbożowymi czy sieczkarniami samojezdnymi. Na jej terenie znajdują się laboratoria badawcze, zaś na antresoli - docelowo 20 gniazd tematycznych składających się z elementów i części maszyn (np. sekcja siewnika punktowego firmy Kverneland). Wyposażenie hali to rzecz jasna w dużej mierze zasługa reprezentujących branżę techniki rolniczej partnerów Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu, którzy licznie stawili się podczas uroczystego otwarcia. Wśród przyjaciół wspierających w tym zakresie poznańską uczelnię wymienić należy bowiem m.in. firmy: AGCO Polska, Agromarket Jaryszki, Agromix, Agro-Rami, Claas Polska, John Deere Polska, Kuhn Maszyny Rolnicze, Kverneland Polska, Lehmann Agrotechnica i Raitech. Oczywiście współpraca na linii uczelnia - przedsiębiorstwa jest znacznie szersza i obejmuje także np. współdziałanie w zakresie studiów podyplomowych czy praktyk.

Jeśli zaś chodzi o plany na dalsze inwestycje: – Na tym nie chcemy poprzestać. Zamierzamy wnioskować o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji kolejnego budynku, w którym zlokalizowane są laboratoria w zakresie agroenergetyki – kończy prof. Jacek Przybył.

Grzegorz Antosik

fot. red.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.