Technika

Uniwersalne do osprzętu

Data publikacji:

Włoska firma Merlo w swoim portfolio posiada innowacyjne pojazdy przeznaczone do obsługi różnego rodzaju osprzętu. Pojazdy tego typu są coraz powszechniej stosowane ze względu na ich duże możliwości, niewielkie gabaryty oraz funkcjonalność. Szczególnie przydatne okazują się w pracach komunalnych w miastach, a także do użytkowania w lasach. W tej kategorii Merlo oferuje swoim klientom m.in. ciągniki osprzętu z serii X oraz pojazdy do mocowania osprzętu z serii MC.

Seria X to maszyny przeznaczone do ciężkich prac leśnych. Zawiera 3 modele oznaczone MM 200X, MM 250X oraz MM 350X o masie własnej 7800 kg dla dwóch pierwszych oraz 9200 kg dla modelu 350X. Producent zastosował w serii X 6-cylindrowe silniki Deutz o mocy - w zależności od modelu - 200, 300 lub 350 KM. Silniki te spełniają normę emisji spalin Tier IV Final. Konstrukcja ciągników jest wyjątkowo wytrzymała i stabilna. Innowacyjna antyskrętna rama została dodatkowo wzmocniona w najbardziej obciążonych miejscach, nisko położony środek ciężkości gwarantuje stabilność podczas pracy, a duży prześwit ułatwia poruszanie się nawet w trudnym terenie. Za przenoszenie napędu odpowiada sterowana elektronicznie przekładnia hydrostatyczna. Prędkość maksymalna wynosi 36-40 km/h. Wysoką mobilność maszyn zapewniają skrętne 4 koła napędowe z hydraulicznym wspomaganiem. Występują ponadto cztery tryby skrętu, czyli na przednie koła, skręt korygowany, skręt synchroniczny oraz opcjonalnie tylko na koła tylne. Główny układ hydrauliczny zasilany jest pompą Load Sensing. Z przodu i z tyłu maszyny dostępny jest podnośnik hydrauliczny: przedni zapewnia udźwig do 4200 kg, tylny - sztywny do 3500 kg. Hydrauliczne sterowanie oprzyrządowaniem pozwala na zmianę kierunku obrotów za pomocą jednego przycisku elektro-hydraulicznego w kabinie. Kabina operatora spełnia wymogi norm ROPS/FOPS. Zapewnia pełną widoczność w zakresie 360° i wyposażona została w fotel Grammer z zawieszeniem pneumatycznym, klimatyzację, szyby z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem i wielofunkcyjny dżojstik do sterowania. Bezpieczeństwo podczas pracy zapewniają hamulce główne tarczowe w kąpieli olejowej, automatyczny hamulec postojowy, a także 8 reflektorów roboczych na kabinie (4 przód + 4 tył). W tylnej części ciągnika można zamontować wyciągarkę hydrauliczną sterowaną radiowo. Udźwig wynosi od 7,5 do 12 t, w zależności od modelu. Wyposażenie opcjonalne zawiera również fotel Grammer Actimo XXL, przednią płytę pod montaż osprzętu zgodną z normą VSS, 2 tylne gniazda hydrauliczne, system przeciwpożarowy oraz olej biologiczny w układzie. W kwestii osprzętu dostępne są różnego typu urządzenia sterowane hydraulicznie, w tym kosiarki do wykaszania i utrzymania pustych pasów, maszyny do usuwania korzeni roślin po ich wycięciu, rozdrabniacze do drewna przeznaczonego na biomasę, maszyny przygotowujące glebę do sadzenia roślin, kosiarki wysięgnikowe do czyszczenia poboczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 12/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.