Aktualności

Unijny eksport artykułów rolno-spożywczych

Data publikacji:

Według Komisji Europejskiej dobre wyniki unijnego eksportu wieprzowiny i pszenicy pomogły złagodzić wyzwania handlowe związane z COVID-19 i Brexitem w pierwszych czterech miesiącach 2020 r.

Od stycznia do kwietnia wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z UE-27 wyniosła 61,9 mld euro (wzrost o 4,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.), a wartość importu wzrosła do 42,4 mld euro (wzrost o 2,3%). W tym okresie UE odnotowała nadwyżkę w handlu produktami rolno-spożywczymi w wysokości 19,5 mld euro, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z pierwszymi miesiącami 2019 r. Oto jedne z głównych ustaleń zawartych w opublikowanym 23 lipca raporcie o handlu za okres styczeń-kwiecień 2020 r. przez Komisję Europejską.

Wyjątkowo wysoki popyt na wieprzowinę spowodował gwałtowny wzrost wartości eksportu UE do Chin, który wzrósł o 1,65 mld euro w porównaniu ze styczniem i kwietniem 2019 r. Pszenica, podroby i żywność dla niemowląt znalazły się wśród innych unijnych produktów rolno-spożywczych o wysokim popycie.

Wartość eksportu do Arabii Saudyjskiej i Maroka wzrosła odpowiednio o 366 mln i 308 mln euro w związku z silnym popytem na jęczmień i pszenicę z UE w obu krajach. W okresie od stycznia do kwietnia wzrosła również wartość eksportu UE do Algierii (o 273 mln euro) i Japonii (o 203 mln euro). Odnotowano jednak spadek wartości eksportu UE do Hongkongu (o 153 mln euro) i Singapuru (o 122 mln euro).

Pierwsze cztery miesiące okresu przejściowego Brexit wpłynęły na handel w wielu obszarach produktowych, w tym w winach, napojach spirytusowych i likierach, cygarach i papierosach, przetworach owocowo-warzywnych, serach oraz czekoladzie i słodyczach. Chociaż Wielka Brytania pozostawała w tych miesiącach na jednolitym rynku, łączna wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z UE do Wielkiej Brytanii spadła o 879 mln euro, podczas gdy import z Wielkiej Brytanii spadł o 576 mln euro.
Wartość eksportu szeregu produktów rolno-spożywczych z UE znacznie wzrosła w tym okresie. Największy wzrost odnotowano w przypadku pszenicy (o 1,25 mld euro), wieprzowiny (o 1,26 mld euro) i ziarna gruboziarnistego (o 439 mln euro). Natomiast odnotowano spadek wartości wina (o 488 mln euro) oraz napojów spirytusowych i likierów (o 466 mln euro).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.