Nowości Ochrona i nawożenie

Unia wprowadza zaczepiany opryskiwacz Egret

Data publikacji:

Firma Unia zaprezentowała wyniki swojej pracy nad nowym opryskiwaczem zaczepianym. Projekt Egret ma za zadanie przede wszystkim zapewnić wysoką funkcjonalność oraz oczekiwane parametry robocze w kompaktowym wydaniu, dla sprawnej i prowadzonej skutecznie ochrony roślin.

Egret to kompaktowy opryskiwacz osadzony na pojedynczej, mechanicznie amortyzowanej osi, która znacznie poprawia komfort jazdy. Koła w standardzie mają rozmiar 9,5 x 44’’, ale dostępne są również wersje 11,2 R42 oraz 13,6 R38. Agregacja maszyny z ciągnikiem odbywa się poprzez standardowy dyszel górny z regulacją wysokości zaczepu lub przez półautomatyczny dyszel skrętny.

Ta druga opcja umożliwia prowadzenie opryskiwacza po śladach kół ciągnika, a za działanie układu odpowiadają czujniki indukcyjne zamocowane na ruchomym statywie, poruszanym przez elementem sterującym. Zestaw dodatkowo wymaga do obsługi komputera Spray lub Radion 8140.

Poprawa stabilizacji belki polowej i wydajny układ roboczy

Konstrukcja belki polowej oparta została na zastosowaniu płaskiej kratownicy. Dostępne szerokości robocze wynoszą 15, 18, 20 i 21 m, przy czym możliwa jest także redukcja szerokości roboczej dla wersji 20/16 oraz 21/15 m. Belka polowa może być podnoszona od 0,5 do 2,3 m za pomocą pojedynczego siłownika.

Wysoką stabilność roboczą uzyskano poprzez proste wahadłowe zawieszenie belki z kompensacją nachyleń bocznych, którą zapewniają dodatkowe poprzeczne amortyzatory. W standardowym wyposażeniu są blokada zawieszenia oraz siłownik wychylenia belki.

Koncepcja układu zasysania cieczy przez pompę została zapożyczona z wyższych modeli opryskiwaczy. Napełnianie zbiornika odbywa się przez przyłącze hydrantowe w rozmiarze 52 z zamontowanym dodatkowym filtrem. Aby zapobiec powstawaniu piany ze środków ochrony roślin i ułatwić wykorzystanie resztek cieczy roboczej wydajność hydraulicznego mieszadła redukowana jest bezstopniowo.

Czyszczenie zbiornika o pojemności 2000, 2500 lub 3000 l odbywa się za pomocą dwóch rotacyjnych dysz umieszczonych wewnątrz. Mycie uruchamiane jest poprzez zawory umieszczone na bocznym panelu opryskiwacza. Opryskiwacz Egret wyposażony jest w pompę membranowo - tłokową firmy Udor o wydajności maksymalnej 260 l/min i zakresie ciśnienia roboczego do 8 barów. Pompa zamontowana jest wewnątrz dyszla.

Nowy jest zastosowany rozwadniacz o pojemności 60 l. Zbiornik jest wykonany z polietylenu, który zapewnia sztywność i łatwość płukania,  ponadto wyposażony jest w dysze wirowe zapewniające pełne opłukanie powierzchni zbiornika, sito zatrzymujące ciała obce przed zaciągnięciem do zbiornika głównego, wziernik inspekcyjny, a także uchwyt na miernik i rękawice.

 

Poprawa komfortu pracy

Nowy opryskiwacz Unii posiada liczne usprawnienia, które poprawiają komfort pracy oraz jakość oprysku. Do odmierzania i przelewania środków ochrony roślin z handlowego opakowania do opryskiwacza bez kontaktu płynu ze środowiskiem zewnętrznym czy użytkownikiem służy system Easy Flow. Zapewnia on ponadto brak wycieków przy aplikacji oraz szybkie i pełne płukanie pustych pojemników po ŚOR.

Unia opracowuje także dedykowaną hydraulikę pokładową dla opryskiwacza, która będzie wyposażeniem dodatkowym. Własny układ hydrauliczny służy do sterowania belką opryskową i osią skrętną opryskiwacza, i pozwala na szybkie agregatowanie ciągnika z opryskiwaczem, pozytywnie wpływa na pracę zestawu ciągnik-opryskiwacz, a do tego obniża spalanie i obciążenie podczas pracy.

Układ składa się z multiplikatora napędzanego od pompy opryskiwacza, zbiornika o pojemności 30 l i filtrów hydraulicznych. Opryskiwacz Egret ma również możliwość montażu dodatkowego oświetlenia roboczego LED na całej szerokości pracy belki polowej.

W kwestii komfortu pracy należy wspomnieć o dostępnych rozwiązaniach z zakresu automatyzacji i rolnictwa precyzyjnego. W tej dziedzinie dostępne są: komputer pokładowy Spray, który umożliwia automatyczne utrzymanie dawki oprysku niezależnie od prędkości jazdy, włączanie/wyłączanie poszczególnych sekcji i obsługę hydrauliki belki oraz dyszla lub wersje Radion 8140 ze sterowanym dotykowo ekranem.

Funkcje Navi GPS i Matrix 840 GS zapewniają automatyczne sterowanie sekcjami na podstawie sygnału GPS, jazdę równoległą na podstawie GPS, funkcję zmiennego dawkowania VRA i inne.

Rolnictwa precyzyjnego nadszedł czas

Prezentacji nowego opryskiwacza oraz innych nowinek pod marką Unia towarzyszyło podpisanie 10 września w Łebie umowy o współpracy firm: Unia, Vantage Polska i SatAgro. W związku z tym porozumieniem wszystkie te podmioty „składają się” na stworzenie spójnego zestawu rozwiązań w zakresie rolnictwa precyzyjnego.

Grudziądzka Unia to oczywiście producent i dostawca szeregu maszyn rolniczych, których funkcjonalność zostaje zwiększona dzięki rozwiązaniom firmy Trimble (Vantage to dystrybutor tej marki na rynku polskim) - terminalom sterującym, systemom prowadzenia równoległego czy sterowania maszyn towarzyszących.

Z kolei SatAgro zapewnia dostęp do zdjęć satelitarnych wykonywanych przez satelity NASA czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na tej bazie tworzone są z nich mapy obrazujące rozwój roślin na polach, które można wykorzystać np. do tworzenia map aplikacji środków ochrony roślin.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.