Wysokie kompetencje Grupy Unia zarówno w zakresie konstrukcyjnym, jak i produkcyjnym, skutkują coraz ciekawszymi maszynami, takimi jak agregat Fenix 3000/6. – Zestaw uprawowo-siewny Fenix 3000/6 to maszyna naszpikowana najnowocześniejszymi rozwiązaniami, pozwalającymi w jednym przejeździe uprawić glebę i wysiać nasiona z prędkością 15 km/h, z zachowaniem pełnej równomierności odkładania w rzędach. Dotyczy to nasion małych, średnich i dużych, w trudnych warunkach, z dużą ilością resztek pożniwnych, w dawkach od 1,8 do 350 kg/ha – mówił podczas prezentacji w Brnie Piotr Stanek, dyrektor marketingu Grupy Unia.
Solidna uprawa
Zespół uprawowy agregatu tworzy włóka przednia z palcami sprężystymi, regulowana śrubami rzymskimi (w opcji hydraulicznie), oraz 48 karbowanych talerzy o średnicy 460 mm, z łożyskami bezobsługowymi, zamocowanych do ramy na amortyzatorach gumowych, o głębokości roboczej regulowanej hydraulicznie, również podczas pracy. Duży rozstaw belek talerzowych (ponad 0,8 m) sprawia, że maszyna nie zapycha się nawet przy dużej prędkości i ilości resztek roślinnych. Za talerzami pracuje wał oponowy o średnicy 800 mm, z kołami w rozmiarze 7,5x16, przedzielonymi czterema dużymi kołami (500/45-22,5) transportowymi o średnicy 1040 mm, które podczas pracy są integralną częścią wału, dzięki czemu zagęszczanie gleby jest jednolite na całej szerokości.
Składana do transportu do 3 m, półzawieszana maszyna wymaga mocy 190-240 KM i ma w standardzie hydrauliczne znaczniki składane wzdłużnie, deflektory boczne, zagarniacze posiewne zintegrowane z redlicami, pomost załadunkowy ze stopniami, składaną plandekę ze stelażem, blokady transportowe siłowników, dwuobwodowe hamulce pneumatyczne, oświetlenie drogowe.W opcji dostępny jest przedni, skrętny wózek dyszla z 4 kołami o średnicy 800 mm.
Dobry siew
Nasiona umieszcza w glebie 40 masywnych dwutalerzowych redlic typu V, o średnicy 300 mm, z kółkami kopiującymi 350x78 mm, rozmieszczonych co 15 cm, o hydraulicznie, centralnie regulowanym nacisku. Każda redlica ma też indywidualną sprężynę, zapewniającą stały nacisk minimum 40 kG.
Duży zbiornik o pojemności 3 tys. l ma dwa leje zsypowe usytuowane jeden za drugim, zakończone dwoma aparatami wysiewającymi z elektrycznie napędzanymi wałkami, zasilającymi niezależnie obie strony siewnika, co umożliwia siew połową szerokości. Nasiona są transportowane do głowic rozdzielających i do redlic pneumatycznie. Wentylator napędzany jest silnikiem hydraulicznym, zasilanym z własnego układu hydraulicznego maszyny, obejmującego pompę nakładaną na WOM, zbiornik, wskaźnik poziomu i temperatury oleju, chłodnicę oraz termostat.