[ATR] Gospodarka i rolnictwo

UE: Stawki podatku od wartości dodanej

Data publikacji:

Komisja zaproponowała nowe zasady dotyczące możliwości ustalania przez państwa członkowskie stawek podatku od wartości dodanej (VAT). Tutaj >>> wniosek dotyczący dyrektywy Rady.

Państwa członkowskie mogą obecnie stosować obniżoną stawkę już od 5% do dwóch różnych kategorii produktów w swoim kraju (dyrektywa 2006/112 / WE). Niektóre państwa członkowskie stosują również specjalne odstępstwa w przypadku dalszych obniżonych stawek. Oprócz standardowej stawki VAT wynoszącej co najmniej 15% państwa członkowskie będą mogły teraz wprowadzić, zgodnie z wnioskiem Komisji:

  • dwie oddzielne stawki obniżone w wysokości między 5% a stawką podstawową wybraną przez państwo członkowskie;
  • jedno zwolnienie z podatku VAT (lub "stawkę zerową");
  • jedną stawkę obniżoną ustalona między 0% a stawkami obniżonymi.

Zgodnie z wnioskiem Komisji zniesiony zostanie wykaz dostaw towarów i usług objętych obniżonymi stawkami (załącznik III do obowiązującej dyrektywy 2006/112 / WE). Ta lista obejmuje obecnie artykuły spożywcze przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta; żywe zwierzęta, nasiona, rośliny i składniki przeznaczone do użycia w przygotowywaniu środków spożywczych. Lista ta zostałaby zastąpiona nową listą produktów (takich jak broń, napoje alkoholowe, hazard i tytoń), do której zawsze miałaby zastosowanie standardowa stawka 15% lub więcej.

Nowy system oznacza również, że wszystkie towary, które obecnie korzystają ze stawek innych niż stawki standardowe, mogą nadal to robić.

Niniejszy wniosek ustawodawczy zostanie przekazany do konsultacji Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Ministrów w celu uzyskania ich zgody. Będzie wymagać jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich w Radzie, zanim wejdzie w życie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.