Gospodarka i rolnictwo

Tuczniki podrożały w Belgii, która walczy z pomorem

Data publikacji:

Cena tuczników w większości krajów Unii Europejskiej pozostała na tym samym poziomie. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie notowań ISN informuje, że zostały one utrzymane w Niemczech, Holandii i Austrii.

Tuczniki oferowane na niemieckim rynku są na bieżąco odbierane przez tamtejsze ubojnie. Brakuje więc przesłanek do podnoszenia ich cen.

Niemieckie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej VEZG 6 marca opublikowało więc po raz czwarty z rzędu te same notowania. Tuczniki kosztują w nich 1,40 euro/kg (wbc) co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,02 zł.

Ceny tuczników nieznacznie wzrosły w Hiszpanii i Belgii. W pierwszym przypadku w notowaniach z 7 marca kosztowały one 1,15 euro za kg żywca tj. około 4,95 zł/kg.

Żywiec wieprzowy w Hiszpanii drożeje, ponieważ rośnie tam krajowy popyt na to mięso. Ponadto zwiększa się także zainteresowanie importem ze strony Chin.

W efekcie podaż żywca jest niewystarczająca co obrazuje również waga ubojowa hiszpańskich tuczników. W przeciwieństwie do innych krajów spadła ona poniżej poziomu sprzed roku.

KZP-PTCH zwraca szczególną uwagę na wyższe ceny tuczników w Belgii. Wzrosły one do poziomu 1,22 euro/kg w wadze bitej ciepłej tj. około 5,2 zł/kg.

Belgia zmaga się z afrykańskim pomorem świń. W związku z tym dostarcza ona na europejskie rynki, w tym także do Polski, bardzo tanią wieprzowinę.

KZP-PTCH na podstawie informacji Genesus poinformował również, że chińskie władze zachęcają tamtejszych inwestorów i producentów żywca do budowania małych lokalnych ubojni.

Ma to zapobiec konieczności transportu świń do uboju na duże dystanse, co jest utrudnione ze względu na walkę z ASF. Może to spowodować brak wystarczającej ilości surowca dla dużych rzeźni zwożących surowiec z innych prowincji - czytamy w komunikacie związku.

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.