[ATR] Nowości Geringhoff

TruFlex z nowym modułem

Data publikacji:

Aby zminimalizować straty podczas zbiorów, firma Geringhoff opracowała moduł Variable Integrated Air System (V-IAS), który jest teraz integralną częścią zespołu żniwnego TruFlex.

System V-IAS został zintegrowany z hederem typu Draper - TruFlex Razor 35/40, który idealnie sprawdza się przy zbiorze z roślin łatwo osypujących się, mających nisko położone nasiona oraz wyległych zbóż, gwarantując niską wysokość cięcia już kilka cm od powierzchni gruntu. Według deklaracji producenta, V-IAS jest unikalnym rozwiązaniem na rynku, porównując do oferowanych przez innych dostawców zestawów modernizacyjnych do kombajnów. Konkurencyjne rozwiązania mają wyłącznie możliwość stosowania do zbiorów upraw rosnących na poziomie gruntu np. soi. Składają się one ze sztywno montowanych przed bębnem jednostek i kierują strumień powietrza przez układ rurek i dyszy do belki tnącej. W tym wariancie nie ma możliwości sterowania ilością dostarczanego powietrza do każdego rodzaju uprawy. Optymalnym rozwiązaniem jest więc tutaj  Variable Integrated Air firmy Geringhoff, który dzięki połączeniu systemu pneumatycznego z ramą i wylotów powietrza w listwie tnącej daje możliwość zastosowania  we wszystkich rodzajach upraw. Jednocześnie dzięki dostosowaniu natężenia przepływu powietrza do konkretnego typu uprawy osiągnięto znaczne zmniejszenie strat podczas zbioru.

Działanie systemu wygląda następująco. Strumień powietrza przepływa przez rury i wychodzi z nich tuż za listwą tnącą. Stamtąd przepływa bezpośrednio do taśm przenośnika, sprawiając, że nasiona nie mogą przetoczyć się z taśmy, a te spadające z listwy tnącej są aktywnie kierowane do hedera. Zastosowany przepływ powietrza ma podwójny efekt: po pierwsze pomaga przenieść plon na listwę tnącą, po drugie działa jako bariera, która zapobiega spadaniu nasion. V-IAS jest jedynym systemem na rynku, który poprzez swoją zintegrowaną  konstrukcję jest w stanie utrzymać stały przepływ powietrza w jednym położeniu belki tnącej bez konieczności ponownej regulacji. Za dystrybucję powietrza w systemie  odpowiedzialny jest wentylator z możliwością regulacji w zależności od bieżącego zapotrzebowania na wydajność. Sterowanie systemem odbywa się z poziomu kabiny kombajnu za pośrednictwem standardowo dostępnego, dedykowanego terminalu z wykorzystaniem pokrętła. Prędkość przepływu powietrza można płynnie dobrać w zależności od rodzaju upraw i panujących warunków polowych. Dla zwiększenia komfortu pracy możliwe jest wykorzystanie wcześniej zdefiniowanych ustawień z terminalu CG dla konkretnej uprawy. Po wybraniu i potwierdzeniu uprawy prędkość wentylatora jest automatycznie ustawiana na wartość domyślną, jednak operator kombajnu nadal może precyzyjnie dostroić prędkość na przełączniku obrotowym. Jest to innowacyjna opcja, która umożliwia dostosowanie prędkości przepływu w celu zmniejszenia strat.

Testy polowe

Praca układu i jego wydajność zostały zweryfikowane podczas testów polowych, które przeprowadzono w latach 2017-2019 przez firmę Geringhoff we współpracy z Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke, Thünen Institut oraz Hochschule Osnabrück. Podczas zbiorów rzepaku ozimego porównywano i oceniano wskaźniki strat z upraw. Przeprowadzone testy wykazały, że zastosowanie systemu V-IAS miało pozytywny wpływ na wydajność i agronomię uprawy. W porównaniu z hederem TruFlex bez systemu pneumatycznego, straty były mniejsze o połowę i to każdego roku. Dodatkowo podczas testów w roku 2018 do badań włączono standardową zmienną belkę nożową. W takiej konfiguracji  straty były dwukrotnie większe niż z zastosowaniem TruFlex Razor Air.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 08/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.