Aktualności

Trudne środowisko do inwestycji

Data publikacji:

Ogólne warunki stojące przed branżą techniki rolniczej nadal nie są proste - takie wnioski płyną z konferencji prasowej DLG/VDMA, która miała miejsce 26-27 września w niemieckim Kassel. Skutki wojny na Ukrainie stanowią nową epokę zarówno dla światowego rolnictwa, jak i wszystkich producentów maszyn rolniczych. Ponadto skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej widoczne, Zielony Ład i nadchodzące zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) rzucają cień, a sytuacja na rynkach finansowych - w szczególności polityka stóp procentowych - skutkuje trudnym środowiskiem dla inwestycji.

    Trudne środowisko do inwestycji

W ostatnich latach liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych wzrosła w wielu regionach na całym świecie. Nasza planeta doświadcza obecnie najgorętszego trzymiesięcznego okresu w historii, z bezprecedensowymi temperaturami powierzchni morza i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W sierpniu 2023 r. globalne temperatury były o około 1,5°C wyższe niż średnia przedindustrialna, a ostatnie 9 lat było najcieplejszymi w historii. Pomimo chłodnego okresu deszczowego w lipcu, lato 2023 r. kontynuuje ten trend. Sytuacja ta prowadzi do rosnącej niepewności co do plonów i jakości produktów rolnych. Ponadto środki operacyjne mające na celu dostosowanie się do zmian klimatu, takie jak nawadnianie, w dłuższej perspektywie dodatkowo zwiększą koszty produkcji.

W Europie brak wystarczającej ilości opadów stanowił poważne wyzwanie dla produkcji roślinnej. W połowie czerwca 2023 r. w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego wystąpiła susza, która była nawet bardziej dotkliwa niż w 2022 r., podczas gdy dalej na wschód, w tym we Włoszech, po krytycznej wczesnej wiośnie, sytuacja uległa poprawie. Niemniej jednak susza w Europie była gorsza w 2023 i 2022 r. niż w 2021 r., z wyjątkiem północnej Skandynawii. W sierpniu 2023 r. po przedwiosennej suszy nastąpiła znacząca zmiana pogody, która utrudniła zbiory w Europie. Różne ekstremalne warunki pogodowe na obszarach wilgotnych i suchych miały wpływ na uprawy letnie i zimowe. Ulewne deszcze, burze i gradobicia spowodowały znaczne szkody w północnych Włoszech, Słowenii i Chorwacji.

Jaka jest sytuacja na rynku?

Światowe rynki pszenicy charakteryzują się niską globalną podażą, mniejszą aktywnością handlową i niższymi niż zwykle zapasami. Konsumpcja jest wyższa niż produkcja. Spadająca produkcja w UE, Kanadzie i Chinach jest tylko częściowo równoważona przez wzrosty na Ukrainie i w Kazachstanie. Oznacza to, że zapasy zbóż u ważnych eksporterów maleją. Wraz z wygaśnięciem Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, eksport Ukrainy pozostaje na niezmienionym poziomie zaledwie 10,5 mln ton.

Światowy handel zbożami jest prawie zrównoważony, chociaż zapasy są nadal dość niskie w porównaniu z poprzednimi latami. Obecnie nie ma oznak niższych cen. Cena pszenicy na Matif ponownie spadła po tym, jak ceny były bardzo wysokie z powodu spekulacji i niepewności na początku inwazji Rosji na Ukrainę. Istnieje duża niepewność co do dalszego rozwoju cen - sprzedaż zboża jest zatem trudna do obliczenia dla producentów. Z kolei ceny mleka spadły w 2023 r., zaczynając od bardzo wysokiego poziomu. Indeks cen mleka Global Dairy Trade (GDT) w sierpniu osiągnął najniższy poziom od pięciu lat. Ceny producentów będą podążać za tym trendem, co ostatecznie będzie miało wpływ na rynek techniki do zbioru zielonek.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.