Technika Kombajny, prasy i sieczkarnie

Trendy w technologii procesu zbioru roślin omłotowych

Data publikacji:

Podczas targów Agritechnica 2023 czołowi producenci kombajnów zaprezentowali innowacje w obszarach omłotu, separacji oraz rozwiązania zapewniające stabilność wydajności i jakości pracy. Przedstawiono bardzo dużą liczbę nowych technologii od półautomatycznych procedur kalibracji monitora strat i technologii gromadzenia danych dotyczących składników omłotu, aż po technologie kontroli, obejmujące kompensację nachylenia i zarządzania słomą/plewami. Priorytetem pozostaje niezmiennie zapewnienie, aby technologie te były przystępne cenowo i opłacalne ekonomicznie.

    Trendy w technologii procesu zbioru roślin omłotowych

Układy napędowe w kombajnach zbożowych stanowią znaczącą część kosztów, dlatego muszą być niezwykle wydajne i jednocześnie kompaktowe. Producenci maszyn, tam gdzie to możliwe, stosują mechaniczne napędy pasowe do zespołów o wysokim i średnim poborze energii, dążąc do zwiększenia ogólnej wydajności i minimalizacji zużycia paliwa. Bębny młócące, rotory młócące i separujące są napędzane zaawansowanymi technologicznie wersjami wariatorów lub przekładni z rozdziałem mocy. Chociaż hydrauliczne napędy rotorów oferują zaletę prostego cofania w przypadku blokady, ich niska wydajność, zwłaszcza przy zbiorze dużych ilości słomy, sprawia, że są one mniej odpowiednie. W niektórych koncepcjach stosuje się wały napędowe do przenoszenia mocy obrotowej na heder, w celu zredukowania liczby napędów pasowych pomiędzy silnikiem, a kanałem dolotowym. Jednak napędy pasowe bębnów podających, przyspieszających i młócących wciąż pozostają między ramą zewnętrzną, a układem jezdnym.

 

New Holland CR z podwójnym osiowym rotorem, Case IH prezentuje czujnik do wykrywania stanu łożysk

Nowy kombajn zbożowy CRfirmy New Holland, wyposażony w podwójny osiowy rotor, charakteryzuje się brakiem układów napędowych między układem jezdnym, a zewnętrznym podwoziem. Moc obrotowa zespołów żniwnych przenoszona jest za pomocą wału napędowego umieszczonego nad układem jezdnym, po prawej stronie maszyny. Mechaniczny napęd bębna podającego obu rotorów jest realizowany przez lewy osiowy rotor młócąco-separujący, który pełni rolę wału pośredniego. Taka konstrukcja umożliwia poszerzenie podwozia bez zmiany szerokości transportowej, tworząc przestrzeń między podwoziem, a układem jezdnym. Dzięki kanałowi o szerokości 1,56 m, firma New Holland skutecznie zwiększyła szerokość podwozia i szerokość kanału omłotu, co przekłada się na wydajność i jeszcze większy potencjał kombajnu zbożowego.

Firma Case IH zaprezentowała innowacyjny czujnik do monitorowania stanu łożysk. Wspólny projekt z Flanders Make zaowocował systemem, który działa autonomicznie po zamontowaniu na łożysku. Wykorzystując Wi-Fi i dedykowaną aplikację, czujnik zbiera dane dotyczące drgań łożyska, oblicza pozostałą żywotność i przekazuje te informacje na telefon komórkowy użytkownika.

Systemy do cięcia taśmowego

(…)

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.