Technika Ochrona i nawożenie

Trendy w technologii ochrony roślin

Data publikacji:

Dzisiejsze maszyny rolnicze prezentują szereg nowych lub ulepszonych rozwiązań mających na celu podniesienie i tak już wysokiego standardu dokładności aplikacji środków ochrony roślin. Połączenie mechanicznego zwalczania chwastów z opryskiwaniem belek w uprawach rzędowych niesie ogromny potencjał w zakresie oszczędności pestycydów oraz wprowadza nowe możliwości w dziedzinie zarządzania. Współczesne modele prognozowania, ściśle zintegrowane z technologią aplikacji, korzystającą z nowoczesnych czujników, map aplikacji, sztucznej inteligencji, programów i technologii dysz. Zapewniają rolnictwu jeszcze lepszą i bardziej zrównoważoną przyszłość.

    Trendy w technologii ochrony roślin

Optymalizacja wydajności

Wielu producentów sprzętu rolniczego poszerza swoje portfolio o nowe systemy zbiorników czołowych, oferujące różne pojemności oraz wersje samojezdne opryskiwaczy. Jednak oprócz fizycznej wielkości opryskiwacza, kluczową rolę odgrywa logistyka napełniania zbiornika. Proces ten obejmuje szereg elementów, począwszy od cyfrowych etykiet środków ochrony roślin, poprzez zamknięte systemy transferu (CTS), aż po optymalizację technologii dysz. Skuteczność ochrony roślin zależy tutaj od wielu skomplikowanych czynników, gdzie nawet niewielkie zmiany mogą mieć ogromny wpływ.

Przykładem może być uwzględnianie warunków pogodowych podczas aplikacji środków ochrony roślin. Powszechne jest to, że obecnie rolnicy korzystają z kabin ciągników zapewniającą maksymalną ochronę kat. 4, wyposażonych w systemy klimatyzacji. Podczas pracy kierowca nie jest w stanie zauważyć pewnych warunków, takich jak wzrastający wiatr. W odpowiedzi na to, branża rozwija innowacyjne rozwiązania. Możliwe jest np. informowanie kierowcy o bieżącej pogodzie na wyświetlaczu w kabinie ciągnika, można też dokumentować każdy zabieg, a jest to istotne. Silny wiatr znacząco wpływa bowiem na efektywność opryskiwania, gdyż trudno przewidzieć, gdzie trafią środki chemiczne, co może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska.

 

Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin

Prawne ograniczenia stosowania pestycydów spowodowały wiele zmian w priorytetach badawczych branży. Systemy mechanicznego zwalczania chwastów mogą zredukować stosowanie pestycydów w roślinach takich jak burak cukrowy, kukurydza czy ziemniaki. Aplikacja z belki opryskiwacza polowego stała się bardziej przyjazna dla operatora, dzięki nowym dyszom i systemom wspomagającym. Czasami problemem jest jednak niejednorodność pola, ponieważ system oprysku należy zintegrować także z technologią siewu. Cała działalność rolnicza powinna być wyposażona w systemy kinematyki czasu rzeczywistego (RTK). Rolnik pozostaje zależny od dostępnych rozwiązań technicznych, aby uzyskać maksymalne oszczędności w najbardziej zróżnicowanych warunkach. Idąc o krok dalej w kierunku zastosowania oprysku punktowego, w końcu dotrzemy do sektora zaawansowanych technologii.

Dzięki zaawansowanym, inteligentnym systemom możliwe staje się opryskiwanie tylko tych obszarów, które bezwzględnie wymagają stosowania środków ochrony roślin. Obecnie w użyciu są już specjalne opryskiwacze punktowe o małych szerokościach roboczych, które wspomagane są dodatkowo działaniem sztucznej inteligencji.

Alternatywy dla oprysku chemicznego lub pielenia mechanicznego powoli zyskują atencję. Przykładowo, na wystawie Agritechnica 2023 zaprezentowane zostały systemy z belkami, które wykorzystują technologię laserową do zwalczania chwastów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można podejść jeszcze bliżej uprawy, ponieważ praca odbywa się bezdotykowo. Jest tutaj duży potencjał dla przyszłości zwalczania chwastów.

 

Inteligentna technologia ochrony roślin

We wszystkich systemach opryskiwania można zauważyć jeden trend: znaczenie wykorzystania opryskiwacza wzrasta, a decydującym czynnikiem dla rozwoju technologii jest wsparcie jakie dają systemy elektroniczne. Początek ma miejsce w odpowiednich modelach diagnozowania i prognozowania. Przede wszystkim konieczne jest prawidłowe rozpoznanie sytuacji w terenie.

Pożądane są rozwiązania stosowane w czasie rzeczywistym, umożliwiające przeprowadzenie wszystkich zabiegów podczas jednego przejazdu maszyny. Jednak również w tym przypadku istnieją podejścia do wcześniejszego tworzenia map aplikacji za pomocą multikopterów lub dronów. Zaletą tych rozwiązań jest to, że można dokładnie obliczyć obszar zabiegu, a następnie udostępnić tylko taką ilość cieczy do opryskiwania, jaka jest absolutnie konieczna, eliminując w ten sposób wszelkie pozostałości, które często powodowałyby trudności z utylizacją. W przypadku kompleksowego wsparcia elektronicznego i dużej liczby poszczególnych modułów, praktyka wymaga większej otwartości na użytkownika i standaryzowanych rozwiązań, a także wsparcia w zakresie prawnego stosowania środków ochrony roślin do tworzonej dokumentacji cyfrowej.

 

Systemy autonomiczne

Bardzo dużo dzieje się w obszarze systemów autonomicznych, czyli najprościej mówiąc, robotów. Oprócz znanych firm nad tym tematem pracuje także wiele start-upów. W dziedzinie technologii opryskiwania na rynku dostępnych jest już kilka systemów, chociaż na polach wciąż jest niewiele robotów opryskujących. Niestety rozwiązania autonomiczne wciąż napotykają na pewne problemy związane z przepisami.

 

Która dysza jest najlepsza?

Dziś rolnicy mogą wybierać spośród szerokiej gamy dysz, aby określić wersję idealną dla swojego gospodarstwa. Jednakże należy zadbać o to, aby nie zapomnieć o oczekiwanym efekcie biologicznym. Można to dostrzec przede wszystkim w kontekście coraz bardziej zmniejszanych ilości wody lub rosnących prędkości roboczych. Głównym celem powinno być zapewnienie stosowanej ilości substancji, wystarczającej na zwilżenie lub w razie potrzeby na penetrację masy roślinnej.

W obszarze dysz z modulacją szerokości impulsu oczywiste jest również, że czasami stosowana technologia musi jeszcze nieco się udoskonalić. Dostępne są systemy, które niezawodnie pracują z częstotliwościami od 20 do 100 Hz i pozwalają na realizację różnych zadań. W przypadku kompensacji krzywizny, natryskiwania punktowego itp., ilości nanoszonego preparatu mogą się różnić w obrębie zespołu. Systemy te wykazują ogromny potencjał w zakresie spełniania stale rosnących wymagań w praktyce. Podsumowując temat, we wszystkich dyskusjach na temat oszczędności itp. należy pamiętać o jednej rzeczy. Rolnik stara się stosować tylko tyle pestycydów, ile jest absolutnie konieczne do wyprodukowania zdrowej żywności i robi to od wielu lat.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.