Optymalizacja wydajności
Wielu producentów sprzętu rolniczego poszerza swoje portfolio o nowe systemy zbiorników czołowych, oferujące różne pojemności oraz wersje samojezdne opryskiwaczy. Jednak oprócz fizycznej wielkości opryskiwacza, kluczową rolę odgrywa logistyka napełniania zbiornika. Proces ten obejmuje szereg elementów, począwszy od cyfrowych etykiet środków ochrony roślin, poprzez zamknięte systemy transferu (CTS), aż po optymalizację technologii dysz. Skuteczność ochrony roślin zależy tutaj od wielu skomplikowanych czynników, gdzie nawet niewielkie zmiany mogą mieć ogromny wpływ.
Przykładem może być uwzględnianie warunków pogodowych podczas aplikacji środków ochrony roślin. Powszechne jest to, że obecnie rolnicy korzystają z kabin ciągników zapewniającą maksymalną ochronę kat. 4, wyposażonych w systemy klimatyzacji. Podczas pracy kierowca nie jest w stanie zauważyć pewnych warunków, takich jak wzrastający wiatr. W odpowiedzi na to, branża rozwija innowacyjne rozwiązania. Możliwe jest np. informowanie kierowcy o bieżącej pogodzie na wyświetlaczu w kabinie ciągnika, można też dokumentować każdy zabieg, a jest to istotne. Silny wiatr znacząco wpływa bowiem na efektywność opryskiwania, gdyż trudno przewidzieć, gdzie trafią środki chemiczne, co może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska.
Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin
Prawne ograniczenia stosowania pestycydów spowodowały wiele zmian w priorytetach badawczych branży. Systemy mechanicznego zwalczania chwastów mogą zredukować stosowanie pestycydów w roślinach takich jak burak cukrowy, kukurydza czy ziemniaki. Aplikacja z belki opryskiwacza polowego stała się bardziej przyjazna dla operatora, dzięki nowym dyszom i systemom wspomagającym. Czasami problemem jest jednak niejednorodność pola, ponieważ system oprysku należy zintegrować także z technologią siewu. Cała działalność rolnicza powinna być wyposażona w systemy kinematyki czasu rzeczywistego (RTK). Rolnik pozostaje zależny od dostępnych rozwiązań technicznych, aby uzyskać maksymalne oszczędności w najbardziej zróżnicowanych warunkach. Idąc o krok dalej w kierunku zastosowania oprysku punktowego, w końcu dotrzemy do sektora zaawansowanych technologii.
Dzięki zaawansowanym, inteligentnym systemom możliwe staje się opryskiwanie tylko tych obszarów, które bezwzględnie wymagają stosowania środków ochrony roślin. Obecnie w użyciu są już specjalne opryskiwacze punktowe o małych szerokościach roboczych, które wspomagane są dodatkowo działaniem sztucznej inteligencji.
Alternatywy dla oprysku chemicznego lub pielenia mechanicznego powoli zyskują atencję. Przykładowo, na wystawie Agritechnica 2023 zaprezentowane zostały systemy z belkami, które wykorzystują technologię laserową do zwalczania chwastów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można podejść jeszcze bliżej uprawy, ponieważ praca odbywa się bezdotykowo. Jest tutaj duży potencjał dla przyszłości zwalczania chwastów.