[ATR] Technika nawożenie organiczne

Trendy w technologii nawożenia

Data publikacji:
Funkcję AutoCoupling można wywołać i uruchomić za pomocą aplikacji firmy Rauch.

Funkcję AutoCoupling można wywołać i uruchomić za pomocą aplikacji firmy Rauch.

W ostatnich latach innowacje i trendy w dziedzinie technologii nawożenia miały na celu przede wszystkim zwiększenie wydajności, ochronę środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów. Brak stabilności na rynku nawozów mineralnych wyraźnie pokazał, iż niezbędne jest jak najbardziej efektywne stosowanie nawozów przy jak najmniejszych stratach składników odżywczych. W jakich elementach zatem należy spodziewać się dalszego postępu technicznego? Jednym z zasadniczych elementów dalszego rozwoju jest integracja technologii automatyzacji oraz uproszczenie obsługi i sterowania systemami aplikacji - twierdzi Alexander Czech z Izby Rolniczej NRW (Niemcy).

Prawidłowa aplikacja w każdym miejscu

Podczas wysiewu nawozów mineralnych za pomocą rozsiewaczy odśrodkowych, na zakrętach pojawiają się nadmiernie i niewystarczająco nawożone obszary pola z powodu różnych prędkości na szerokości roboczej. Na zakrzywionych granicach pola może się zdarzyć, że nawóz wyleci poza granicę z przyczyn technicznych. Należy tego unikać w każdych okolicznościach z punktu widzenia ochrony wody i zasobów. Pierwszym producentem z rozwiązaniem przeciwdziałającym temu problemowi jest Amazone, które podczas listopadowej Agritechniki zaprezentuje (nagrodzoną srebrnym medalem tych targów) opcję oprogramowania CurveControl dla najwyższej klasy rozsiewaczy nawozów ZA-TS i ZG-TS, aby zapobiec nieprawidłowemu wysiewowi na zakrętach. System mierzy promień zakrętu, oblicza występujące prędkości promieniowe i konieczne przestawienie tarczy rozsiewającej. Ewentualna nieprawidłowa aplikacja jest kompensowana przez regulację punktu aplikacji i kontrolę ilości nawozu za pomocą algorytmu sterującego.

Łatwiejsze podłączanie rozsiewacza nawozów

Sprzęganie rozsiewaczy nawozów mineralnych z ciągnikami może czasami okazać się czynnością wymagającą dużego wysiłku fizycznego. Urządzenia rolkowe są obecnie praktycznie standardem, umożliwiającym elastyczne parkowanie i przemieszczanie osprzętu. Firma Rauch opracowała jednak system AutoCoupling, aby jeszcze bardziej ułatwić sprzęganie. W tym przypadku dwa przednie walce postojowe są napędzane elektrycznie. Akumulatory w narzędziu zapewniają zasilanie silników elektrycznych. Za pomocą kamery umieszczonej z przodu maszyny pozycja ciągnika i dolnych cięgien jest rejestrowana przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji, a narzędzie jest automatycznie przesuwane do pozycji sprzęgania. Funkcję AutoCoupling można wywołać i uruchomić za pomocą aplikacji firmy Rauch. Mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne elementy łączące są następnie spinane ręcznie przez operatora.

Pneumatyczne rozsiewacze nawozów - zgłaszane zatory

Pneumatyczne rozsiewacze nawozów stanowią punkt odniesienia w aplikacji nawozów mineralnych pod względem dokładności rozsiewu na szerokości roboczej. Zatory w rurach zasilających belki powodują nierównomierne rozprowadzanie i często są bardzo trudne do wykrycia przez użytkownika. Jednak dzięki systemowi BlockageDetect firma Rauch opracowała rozwiązanie, które umożliwia monitorowanie aplikacji za pomocą kamer cyfrowych na obu elementach belki i przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jeśli jeden lub oba kolektory wylotowe działają nieprawidłowo, algorytmy sztucznej inteligencji z rozpoznawaniem obrazu wysyłają komunikat alarmowy za pośrednictwem systemu sterowania Isobus i informują o tym użytkownika.

Zwiększona moc w nawożeniu organicznym

Ograniczone okresy wysiewu nawozów organicznych wymagają zastosowania dużej mocy. W związku z tym zwiększenie szerokości roboczej i objętości beczek było i pozostaje stałym elementem nowo wprowadzanych rozwiązań. I tak np. z Fullject X1500, firma Veenhuis oferuje rozszerzenie możliwości swojej serii X-line z aplikatorem doglebowym o szerokości 15 m. Narzędzie może być również używane z szerokością roboczą wynoszącą 9 m. Idźmy jednak dalej. Aby móc obsługiwać węże na ramach o szerokości roboczej do 18 m, firma Agrometer wyposażyła swój bęben na wąż SRS w ramię wysięgnika o długości 9 m. Wcześniej długość ta wynosiła 6 m, w wyniku czego maksymalna możliwa szerokość robocza była ograniczona do 12 m. Z kolei na targach Agritechnica firma Bomech zaprezentuje nowy wysięgnik ze stopą wleczoną do węży o szerokości roboczej 15 i 18 m. W ten sposób firma odpowiada na rosnące zapotrzebowanie w zakresie efektywnej technologii rozlewania. Wysięgniki są standardowo sterowane przez Isobus i składają się za ciągnikiem w celu bezpiecznego transportu drogowego.

Dostosowanie do struktury podłoża i ścieżek technologicznych

Optymalne dostosowanie do gruntu na uprawianym terenie jest wyzwaniem konstrukcyjnym przy rosnących szerokościach roboczych w aplikacji nawozów organicznych. Dzięki belce polowej TSB2 z aktywnym zarządzaniem naciskiem, firma Samson oferuje możliwość aktywnego dostosowywania nacisku węży wleczonych, aby móc reagować na różne rodzaje gleby, warunki polowe lub etapy wzrostu roślin. Przedłużenia belki mogą obracać się poziomo w górę i w dół po obu stronach. Umożliwia to precyzyjne dostosowanie do konturu podłoża w celu aplikacji nawozu blisko ziemi.

Usługodawcy zajmujący się rozlewaniem gnojowicy często mają klientów z różnymi rozstawami ścieżek technologicznych. Możliwość elastycznego reagowania jest zatem bardzo ważna. Firma Bomech sprostała wymaganiom elastyczności, opracowując nowy wysięgnik z wężem wleczonym o maksymalnej szerokości roboczej 36 m. Nowo opracowany wysięgnik może być wsunięty (bezstopniowo) maksymalnie o 7,5 m po obu stronach, dzięki czemu może pokrywać zakres roboczy od 21 do 36 m.

Rozwiązania z NIRS oraz Isobus

Ocena zawartości składników płynnych nawozów organicznych za pomocą czujników NIRS jest już znana i dostępna na rynku od kilku lat. Dzięki OptiSensor Assist firma Samson wprowadza technologię NIRS do swoich maszyn. Aplikacja może być zatem przypisana do docelowych wartości składników i nie jest już oparta na docelowej ilości, jak to miało miejsce wcześniej. System może również dokumentować ilości składników odżywczych azotu, fosforu i potasu dla konkretnego pola.

Z kolei na targach Agritechnica firma Zunhammer zaprezentuje swój nowo opracowany system Eco-Duo Vario. System jest oparty na systemie sterowania Isobus i reguluje różne ilości gnojowicy lub składników odżywczych oddzielnie i zmiennie dla każdej połowy pola. Dwie pompy, które działają niezależnie od siebie, zasilają jedną połowę belki polowej. Jeśli wyloty dystrybucyjne jednej z połówek zostaną odcięte przez automatyczną kontrolę sekcji z powodu nakładania się, ilość dostarczanej przez odpowiednią pompę gnojowicy jest odpowiednio regulowana, aby utrzymać stałą wydajność na hektar.

Podczas rozrzucania stałego obornika z gospodarstwa rolnego, precyzyjna aplikacja była dotychczas możliwa dzięki regulacji prędkości podłogi rozrzutnika. Odejście od optymalnej prędkości jazdy może mieć negatywny wpływ na boczne rozprowadzanie materiału. Dzięki systemowi SpeedControl firma Bergmann wprowadza rozwiązanie, które reguluje prędkość jazdy ciągnika poprzez integrację TIM z systemem sterowania Isobus, w wyniku czego możliwe są zmienne ilości wyjściowe bez negatywnych konsekwencji dla bocznego rozprowadzania z powodu niewłaściwych prędkości podłogi transportowej.

Zapobieganie wyrzucaniu obornika z powrotem

Zautomatyzowane i proste rozwiązania techniczne to aktualny trend. Briri wkrótce zaoferuje automatyczne opuszczanie ściany oporowej w rozrzutnikach uniwersalnych z poziomymi adapterami, aby zapobiec wyrzucaniu obornika z powrotem w kierunku kabiny. System automatycznie reguluje opuszczanie bez interwencji kierowcy w zależności od aktualnej masy ładunku lub odległości pokonanej przez podłogę zgarniacza. Redukcja odrzutu obornika jest tym, co Briri nazywa swoim nowym produktem, który przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkownika.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.