Technika

Treffler działa precyzyjnie na chwasty

Data publikacji:

W ofercie bawarskiej firmy Treffler, reprezentowanej na naszym rynku przez firmę Karchex, znajdują się precyzyjne brony zębate o wysokiej wydajności pracy, które z powodzeniem wyrównują glebę na użytkach zielonych, a w uprawie rolnej całkowicie usuwają zachwaszczenie. Brona Treffler usuwa również zeskorupienie gleby, kruszy zbrylenia oraz napowietrza i poprawia przepływ wody do korzeni. Dzięki różnym szerokościom roboczym może być stosowana w niemal każdym systemie upraw, od wstępnego oprysku, aż do połączenia rzędów.

Brona - chwastownik precyzyjny dostępna jest w wersji jednoczęściowej  o szerokości roboczej od 1.7 do 3 m, 3-częściowej od 3,2 do 9,2 m, 5-częściowej - 6,2-16,2 m i 7-częściowej - od 16,2 do 18,2 m. Są również wersje z podwoziem jezdnym: 5- i 7-częściowe o szerokości roboczej do nawet ponad 29 m. Na drugim biegunie znajdują się modele Tiny o szerokościach roboczych od 80 do 130 cm, przeznaczone do uprawy warzyw w tunelach foliowych lub dla wąskich pasów roboczych.

Masa własna w zależności od wybranej wersji wynosi od 200 do 10 800 kg, zapotrzebowanie na moc od 15 do 180 KM. Firma Treffler jest pionierem w rozwiązaniach przeznaczonych dla gospodarstw ekologicznych, gdzie mechaniczne usuwanie chwastów zastępuje środki chemiczne. Jej maszyny można znaleźć w całej Europie Zachodniej, w Skandynawii, a także w Ameryce Północnej, gdzie pracują np. w wielkopowierzchniowych uprawach soi, kukurydzy i słonecznika.

Układ roboczy

Opatentowana elektroniczna stabilizacja głębokości sprawia, że brona utrzymuje zadaną głębokość nawet w przypadku nierównego podłoża. Każdy ząb jest pojedynczo osadzony obrotowo w ramie i zamocowany sprężyną, przez co uzyskano stan, w którym wszystkie zęby niezależnie od siebie dostosowują się do ukształtowania terenu. Standardowo nacisk zębów ustawiany jest mechanicznie na każde pole, a wał naprężający przestawiany jest kluczem maszynowym.

Sprężyna standardowa stosowana podczas bronowania zbóż i użytków zielonych zapewnia stały nacisk w zakresie 500-5000 g. Opcjonalnie nacisk zębów można ustawiać hydraulicznie z poziomu kabiny operatora ciągnika.

Można uzyskać przez to szybszą reakcję agregatu na zmiany ukształtowania podłoża lub ilość występujących roślin. Sprężyna łączona zapewnia stały nacisk od 100 do 5000 g, a przeznaczona jest do prac przy wczesnych stadiach uprawy roślin np. kukurydzy, soi, buraków czy też warzyw.

Seryjnie brona posiada zęby 105°, z czubkiem wykonanym z wysokowartościowej stali sprężynowej, które sprawdzą się przy niewielkiej wydajności powierzchniowej i dla podłoży z cienką skorupą.

Opcjonalnie, brona z zębami 120° pracuje powoli w kierunku pionowym do podłoża lub może być stosowana podczas mulczowania i do upraw specjalnych. Czubek zębów, w tym przypadku wykonany z wytrzymałej, hartowanej stali, zapewnia precyzyjną kontrolę głębokości roboczej oraz lepszą stabilność boczną. Rozstaw elementów roboczych wynosi jedynie 28 mm.

Różne warianty wyposażenia

Niemiecki producent daje też możliwość wyboru dodatkowego wyposażenia. W kwestii kół są to seryjne opony z bieżnikiem o niskim nacisku powierzchniowym, opcjonalnie hydraulicznie regulowane koło podporowe z modułem sterującym DW, wahadłowe koła podporowe z tyłu o regulowanej wysokości i rozstawie, jak również koła podporowe prowadzone równoległobokiem.

Jest również spulchniacz śladów kół, by regulacja zachwaszczenia była skuteczniejsza. W opcji znajdziemy również E-Box, wykorzystywany do montażu brony z przodu, elektryczną regulację głębokości roboczej oraz siewnik.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.