[ATR] Technika

Transformacja cyfrowa gospodarstwa. Mniej papierkowej roboty i więcej komfortu

Data publikacji:

Rolnik Wzorcowy poznaje zalety systemu zarządzania gospodarstwem i wykorzystywania tego systemu jako podstawy podejmowanych decyzji. Dla swojej nowej prasy rolującej wybiera Tractor Implement Management (TIM) co zwiększa komfort pracy. Aby używać serwisu zdalnego do swojego nowego traktora, rolnik musi udostępnić dane. Czy powinien to zrobić?

Nasze przykładowe gospodarstwo rolne rozrasta się - pod względem powierzchni oraz działalności rolniczej - i staje się coraz bardziej cyfrowe. Nowe metody mają pomóc w obniżeniu kosztów pracy oraz zapewnić więcej komfortu i przejrzystości. Dzięki temu nasz właściciel gospodarstwa zapewnia sobie więcej pola manewru do strategicznych przemyśleń i planów na przyszłość. Bo pomimo wszelkich elektronicznych pomocy decyzje nadal musi podejmować sam. Do tego potrzebuje jednak dobrych i aktualnych informacji oraz liczb, aby móc właściwie planować. Stanisław Wzorcowy udaje się na poszukiwania odpowiednich rozwiązań.

System zarządzania gospodarstwem

Wzorcowy ze swoimi maszynami posunął się już dość daleko w tematyce rolnictwa precyzyjnego. Aby zachować przegląd pozyskanych w ten sposób danych i osiągnąć jeszcze więcej korzyści z poszczególnych wartości dotyczących upraw i działek, chce on natychmiast zarchiwizować swoją starą „papierkową robotę” w postaci kartoteki poletek i również w tej kwestii postawić na nowoczesną, cyfrową wersję.

Krok ten wynika także z coraz większej złożoności gospodarstwa rolnego: obok pojedynczych upraw, które na skutek szerszego płodozmianu również stają się coraz bardziej urozmaicone, także całe gospodarstwo rolne jest zorganizowane inaczej niż wcześniej - oprócz uprawy roli i produkcji warzyw zwiększyło się też usługowe wykorzystanie poszczególnych maszyn. Poza tym Wzorcowy założył z kolegami po fachu spółkę biogazową, do której dostarcza też substrat i z której odbiera pozostałości pofermentacyjne jako nawóz organiczny. Tym samym zwiększa się liczba sektorów działalności i różnorodność stawek podatku VAT. Stawiając na cyfrowy system zarządzania gospodarstwem, Wzorcowy zyskuje kilka korzyści.

- Może w sposób prosty i nieskomplikowany wypełnić obowiązek dokumentacyjny. Gdy tylko nastąpi wprowadzenie do systemu, pożądane dane są do dyspozycji. Ważne, aby rolnik wybrał program, który jest zgodny także ze standardem Isobus. Wówczas poszczególne kroki w uprawie pola (siew, nawożenie, ochrona roślin) można łatwo wprowadzić do systemu, ponieważ formaty są kompatybilne - z terminala bezpośrednio do oprogramowania w komputerze gospodarstwa.

- Rolnik otrzymuje ekonomiczny efekt stosowanych przez siebie środków technologii produkcyjnej. Wszystkie istotne dane, jak charakterystyka gleby, wydajność maszyn i miarodajne dla zbiorów danych upraw nakłady na siew, nawożenie i ochronę roślin są możliwe do zweryfikowania i dostarczają informacji o poszczególnych procesach i sektorach działalności. W ten sposób właściciel gospodarstwa otrzymuje informacje niezbędne dla kierowania gospodarstwem rolnym i optymalizacji produkcji roślinnej. Decyzje musi on jednak podejmować oczywiście sam. Pozyskane dane dają jednakże do tego ważne podstawy!

- Rolnik dostaje bezpośrednio potrzebne analizy z poszczególnych segmentów działalności oraz zestawienia dla księgowości i ułatwia sobie tym samym przygotowania do rocznego sprawozdania finansowego...

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.