Technika Silosy i suszarnie

Tornum. Doradztwo i realizacja

Data publikacji:

Pochodząca ze Szwecji firma Tornum działa prężnie w sektorze przemysłu zbożowego i gospodarstw rolnych na całym świecie. Zaznaczyć trzeba, że stała się jednym z wiodących europejskich dostawców kompletnych instalacji zbożowych. Realizuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, świadcząc kompleksowe usługi w tym zakresie. 

    Tornum. Doradztwo i realizacja

Firma Tornum zajmuje się produktami do przechowywania, transportu i suszenia zboża. Jej asortyment można podzielić na trzy główne grupy produktów. Pierwsze to są silosy w wersji płaskodennej lub lejowej - najczęściej powyżej 250 ton pojemności. Drugą grupą są urządzenia transportowe pochodzące od wiodących dostawców na rynku. W tej grupie znajdują się linie produktów dostosowane do różnych wymagań rynkowych w zakresie wydajności, łatwości obsługi i jakości. Oferowane rozwiązania obejmują pełny system przenośników dolnych, podnośników i przenośników górnych, zakrzywionych lub nachylonych, orurowanie itd. Trzecią, najważniejszą grupą asortymentu są jednak suszarnie do zbóż i kukurydzy, które produkowane przez Tornum są efektem wieloletniej pracy, doświadczenia i zaawansowania technologicznego. W tej kategorii znajdują się różne rozwiązania, od małych suszarni porcjowych poprzez duże suszarnie w ruchu ciągłym.

– Rozwiązania Tornum gwarantują wydajność i bezpieczeństwo obróbki ziarna oraz niezmiennie wysoką jakość produktów końcowych. Charakteryzują je blisko umieszczone kanały, gładkie wnętrze, elastyczne systemy modułowe i innowacje zmniejszające zużycie energii. Ostatnio pojawiła się np. nowa seria suszarni Rex, która się wyróżnia m.in. tym, że jest cicha w działaniu, ma też znacznie ograniczone pylenie. Obecnie to dwie podstawowe rzeczy, na które klienci teraz przede wszystkim zwracają uwagę. Oczywiście ważne są odpowiednio dobrane parametry konwersji energii itd. W tej chwili jesteśmy w trakcie montażu dwóch takich suszarni – wyjaśnia Artur Balcerowiak, dyrektor Tornum Polska.

Międzynarodowa struktura, polski oddział

Firma jest obecna przede wszystkim na rynkach europejskich, siedzibę ma w Szwecji, natomiast przedstawicielstwa są oprócz Polski również na Ukrainie, Węgrzech, w Rumunii. Niedawno została przejęta firma w Wielkiej Brytanii, która też jest obecnie dystrybutorem Tornum. Polski oddział firmy zajmuje się wyłącznie sprzedażą.

– Rynek polski wymaga dużych inwestycji w infrastrukturę magazynowo - przechowalniczą, ostatnie zawirowania na rynku zbóż dodatkowo ujawniły skalę problemu. Jest to szansa dla firmy, tym bardziej że zostały uruchomione programy czy dotacje dotyczące właśnie silosów. Gospodarstwa mogą otrzymać do 50% zwrotu przy takich właśnie inwestycjach. Udało nam się też wygrać przetarg, na inwestycję Spichlerz Północy. Pierwszy elewator na 10 tys. ton jest budowany w Braniewie, potem mają być kolejne. I wygląda na to, że tych inwestycji będzie więcej, szczególnie kiedy mamy problem z nadmiarem zboża z Ukrainy – mówi Artur Balcerowiak.

Plany na przyszłość

W branży obrotu zbożem inwestycje są długofalowe. Zaczynając temat dziś, realizuje się go docelowo za 2-3 lata. Rosnący trend zainteresowania instalacjami do magazynowania zbóż prawdopodobnie się utrzyma.

– Celem firmy Tornum jest zapewnienie asortymentu produktów dopasowanych optymalnie do specyfikacji polskiego rynku. Mamy produkty dla rolników, cały czas pracujemy nad tym, żeby one były dostosowane do wymagań rynku. Tornum w ostatnich latach szczególnie wyspecjalizowało się w dużych inwestycjach dla przedsiębiorstw czy firm, które handlują zbożem. Ale zależy nam bardzo również na obsłudze gospodarstw rolnych – podkreśla dyrektor Tornum Polska.

Tornum zapewnia swoim klientom także doradztwo nie tylko w zakresie projektowym i technicznym instalacji suszarni czy silosów. Pomaga też w organizacji niezbędnych formalności obłożonych przepisami np. przy uzyskaniu pozwoleń budowlanych. Klienci często potrzebują takiego wsparcia. Tornum daje możliwość, że można powiązać to z zakupem sprzętu i wtedy nie obciąża klienta za tę pierwszą fazę, czyli pozyskanie stosownych zezwoleń.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.