Międzynarodowa struktura, polski oddział
Firma jest obecna przede wszystkim na rynkach europejskich, siedzibę ma w Szwecji, natomiast przedstawicielstwa są oprócz Polski również na Ukrainie, Węgrzech, w Rumunii. Niedawno została przejęta firma w Wielkiej Brytanii, która też jest obecnie dystrybutorem Tornum. Polski oddział firmy zajmuje się wyłącznie sprzedażą.
– Rynek polski wymaga dużych inwestycji w infrastrukturę magazynowo - przechowalniczą, ostatnie zawirowania na rynku zbóż dodatkowo ujawniły skalę problemu. Jest to szansa dla firmy, tym bardziej że zostały uruchomione programy czy dotacje dotyczące właśnie silosów. Gospodarstwa mogą otrzymać do 50% zwrotu przy takich właśnie inwestycjach. Udało nam się też wygrać przetarg, na inwestycję Spichlerz Północy. Pierwszy elewator na 10 tys. ton jest budowany w Braniewie, potem mają być kolejne. I wygląda na to, że tych inwestycji będzie więcej, szczególnie kiedy mamy problem z nadmiarem zboża z Ukrainy – mówi Artur Balcerowiak.
Plany na przyszłość
W branży obrotu zbożem inwestycje są długofalowe. Zaczynając temat dziś, realizuje się go docelowo za 2-3 lata. Rosnący trend zainteresowania instalacjami do magazynowania zbóż prawdopodobnie się utrzyma.
– Celem firmy Tornum jest zapewnienie asortymentu produktów dopasowanych optymalnie do specyfikacji polskiego rynku. Mamy produkty dla rolników, cały czas pracujemy nad tym, żeby one były dostosowane do wymagań rynku. Tornum w ostatnich latach szczególnie wyspecjalizowało się w dużych inwestycjach dla przedsiębiorstw czy firm, które handlują zbożem. Ale zależy nam bardzo również na obsłudze gospodarstw rolnych – podkreśla dyrektor Tornum Polska.
Tornum zapewnia swoim klientom także doradztwo nie tylko w zakresie projektowym i technicznym instalacji suszarni czy silosów. Pomaga też w organizacji niezbędnych formalności obłożonych przepisami np. przy uzyskaniu pozwoleń budowlanych. Klienci często potrzebują takiego wsparcia. Tornum daje możliwość, że można powiązać to z zakupem sprzętu i wtedy nie obciąża klienta za tę pierwszą fazę, czyli pozyskanie stosownych zezwoleń.