[ATR] Technika

Tendencje w technice zbioru zielonek

Data publikacji:

W technice do zbioru zielonek pojawiły nowe rozwiązania, które korzystnie wpływają na jakość zbieranej paszy, higienę pola oraz efektywność ekonomiczną zbioru.

Zintegrowane z koszeniem zwalczanie omacnicy prosowianki

Kukurydza jest rośliną, którą polubiły szkodniki, a szczególnie rozpow­szech­nio­na jest oma­cnica prosowianka. To obecnie najpoważniejszy szkodnik kukurydzy. Uszkadza nadziemne części roślin kukurydzy, co ma istotny wpływ na wysokość i jakość plonu. Zasiedla młodą roślinę, składa ja­ja pod liśćmi, zaś wykluwające się z nich larwy wnikają w łodygę i kolbę. W czasie swojego dal­szego rozwoju przemieszcza się w kierunku korzenia. Poddane działaniu takiego stresu ro­śli­ny są opanowywane m.in. przez grzyby z rodzaju Fusarium, wywołujące fuzariozę kolb oraz zgniliznę korzeni i zgorzel podstawy łodygi. Do chemicznego zwalczania szkodnika powinny być stosowane opryskiwacze z dużym prześwitem pod podwoziem, najlepiej samojezdne. Natomiast środ­ki bio­logiczne mogą być obecnie aplikowane na rośliny równomiernie za pomocą dronów. Mimo to, dla pewności, po zbiorze zalecane jest mechaniczne zniszczenie ścierniska, ponie­waż larwa próbuje przezimować w dolnej części łodygi. Stosowane do tej pory środki techniczne dość dobrze radziły sobie ze swoim zadaniem, ale na polu po użyciu bijakowego rozdrabniacza pozostaje ok. 30% nienaruszonych resztek łodyg. Wynika to z tego, że część resztek łodyg jest przygniatana wcześniej przez koła sieczkarni i środków transportowych, a później także ciągnika z mulczerem. Te nienaruszone resztki łodyg są doskonałym miejscem zimowania szkodników i przetrwalników chorobotwórczych.
Problem ten rozwiązała firma Kemper, która do bezrzędowego zespołu do zbioru kukurydzy na kiszonkę wprowadziła rozdrabniacz ścierniska o nazwie StalkBuster. Specjalne noże całkowicie rozdrabniają resztki łodyg tuż po ścięciu roślin. Jest to pierwsze rozwiązanie do dokładnego cięcia, rozszczepienia i niszczenia ścierniska kukurydzy, zintegrowane z przystawką do zbioru tej rośliny.
Moduł rozdrabniacza StalkBuster składa się z wychylnej przekładni kątowej. . .

fot firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 08/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.