[ATR] Aktualności PROW

Techrol - Używane znów w modzie

Data publikacji:

Gdy wielu rolników w Polsce wykorzystało już jednorazowe wsparcie z PROW na zakup nowego ciągnika, po raz kolejny coraz większą przychylność zdobywają ciągniki używane. Jak w rozmowie z Annette Schulze Ising wyjaśnia Andrzej Gil, wiceprezes firmy Techrol, boom na maszyny używane jest ściśle związany z sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych.

Jaka rolę w Pańskiej firmie pełni obecnie biznes związany z maszynami używanymi?
Spoglądając na rynek, widać, że w tej chwili poszukiwane przede wszystkim są urządzenia do uprawy gleby, w szczególności pługi, ale także maszyny do zbioru zielonek, ciągniki i kombajny zbożowe. Zasadniczo kondycja firm zajmujących się maszynami używanymi jest ściśle związana z sytuacją dochodową gospodarstw rolnych i promowaniem inwestycji w najnowsze technologie realizowanych przy udziale środków z PROW. Należy jednak pamiętać, że np. warunki uzyskania wsparcia na zakup nowych ciągników z każdą kolejną edycją funduszy unijnych są bardziej wymagające - w tym przypadku z dotacji można skorzystać tylko jeden raz, co pokazuje, że brak jest w tym zakresie powtarzalności finansowania. Dlatego też możliwości finansowania ciągników w przypadku większych gospodarstw zostały już w dużej mierze wyczerpane. Oczywiście pozostaje jeszcze spory potencjał w przedziale 20-50 ha, na co wskazuje większe zainteresowanie ciągnikami o mocy poniżej 100 KM. Obecnie w centrum zainteresowania instytucji udzielających finansowego wsparcia są inwestycje w zakresie rolnictwa precyzyjnego i technologii przyjaznych dla środowiska. W tym zakresie mamy wiele do zaoferowania jako partner dystrybucyjny firm Kuhn i Trimble. Dlatego też ze względu na niewielki poziom subsydiowania zakupów nowych ciągników popyt na sprzęt używany jest - co oczywiste - na wyższym poziomie.

A zatem, jakie ciągniki cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?
Na terenie działania firmy Techrol istnieje wiele mniejszych gospodarstw rolnych o powierzchni do 40 ha użytków rolnych, obok których funkcjonują znacznie większe podmioty, w przedziale 500-1000 ha. Relatywnie mniej jest za. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj wydanie specjalne atr express 19/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.