Nowości

Technologia zbioru rdzeni kolb kukurydzy

Data publikacji:

Energetyczne zagospodarowanie biomasy, stanowiącej produkt uboczny produkcji roślinnej, może być czynnikiem wpływającym na wynik ekonomiczny produkcji rolniczej. Dlatego prowadzone są prace badawcze w celu opracowywana metod pozyskiwania nowych rodzajów biomasy. Przykładem takiej nowej biomasy są rdzenie kolb kukurydzy.

    Technologia zbioru rdzeni kolb kukurydzy

Konsorcjum utworzone przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i spółkę Power Maize, opracowało oryginalną technikę i technologię zbioru rdzeni kolb kukurydzy.

Dlaczego rdzenie kolb kukurydzy?

Szacuje się, że w 2022 r. powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno wynosiła w Polsce ok. 1,2 mln ha. Po zbiorze ziarna kukurydzy pozostają resztki pożniwne, które stanowią ok. 50% całego plonu. Energetyczne zagospodarowanie resztek pożniwnych kukurydzy nie powoduje konkurencji pomiędzy produkcją żywności i biomasy energetycznej. Takie rozwiązanie wpisuje się w strategię dwukierunkowego wykorzystania pola, tzn. produkcję ziarna przeznaczonego na paszę lub dla przemysłu spożywczego i biomasy energetycznej.

Resztki pożniwne kukurydzy nie stanowią jednorodnej masy roślinnej, bowiem składają się z łodyg, liści, liści okrywowych i rdzeni kolb. Te ostatnie charakteryzują się największą zawartością węgla spośród wszystkich frakcji, wynoszącą 47%. Zawierają również do 0,5% azotu oraz bardzo mało siarki, poniżej 0,03%. Stosunek C:N w rdzeniach kolb kukurydzy może wynosić 100:1, co przy twardych tkankach, w porównaniu z pozostałymi frakcjami, powoduje ich bardzo długi rozkład w glebie. Ponadto rdzenie kolb kukurydzy zawierają najwięcej celulozy (54%) oraz najmniej ligniny (17%), potasu, wapnia, sodu i magnezu ze wszystkich frakcji resztek pożniwnych. 

...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.