Nowości

Technologia oprysku rzędowego od Agrifac

Data publikacji:

Rolnictwo staje obecnie przed wieloma wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami produkcji, koniecznością zwiększania wydajności plonów oraz zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Firma Agrifac od lat dostarcza innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że zrównoważone rolnictwo staje się przystępne. Jednym z opracowanych przez Agrifac narzędzi jest oprysk rzędowy (pasowy) pozwalający uzyskiwać wysokie plony, przy zmniejszonym zużyciu środków ochrony roślin.

    Technologia oprysku rzędowego od Agrifac

Zwiększanie wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia środków chemicznych jest już możliwe dzięki technologii uprawy pasowej. Opryski rzędowe pozwalają efektywniej aplikować środki chemiczne, a to oznacza oszczędności, optymalizację plonu oraz zgodnie z prawnymi wytycznymi - mniejszy wpływ na środowisko. Oprysk rzędowy może być prowadzony na wierzchniej warstwie plonu oraz pomiędzy uprawami. Rzędowo uprawiane są: kukurydza, ziemniaki, rośliny strączkowe i wiele warzyw, a najczęstsze odstępy między rzędami wynoszą 45/50/75 cm.

Skuteczny oprysk wymaga jednak precyzyjnego i stabilnego utrzymania dysz nad rzędami upraw. Opryskiwacz samojezdny firmy Agrifac doskonale się do tego nadaje. Wydajność opryskiwacza jest także zdecydowanie wyższa niż pielnika mechanicznego, optymalne warunki oprysku są w umiarkowanych warunkach pogodowych, ważna jest wilgotna gleba dla zapewnienia prawidłowego działania herbicydów.

Optymalna konfiguracja sprzętu i oprogramowania

Szerokość rozstawu kół opryskiwacza warunkuje liczbę opryskiwanych rzędów, parzystą lub nieparzystą. Wybór wysięgnika z pionem centralnym lub z hydrauliką niecentralną uzależniony jest od wielu czynników takich jak: wymagany rozstaw kół, ilość rzędów pod maszyną czy też możliwość przesunięcia toru o 12,5 cm w lewo lub w prawo od środka toru. Kolejnym ważnym elementem dla procesu jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju dysz, które decydują o efektywnej szerokości oprysku.

Zauważyć należy również, że w miarę wzrostu upraw może być konieczna zmiana kątu dyszy rozpylającej na większy. Dla technologii oprysku pasowego w większości przypadków odpowiednia jest dysza 40°. Specjalnie do oprysku pasowego stworzono też końcówki dysz typu Even, które umożliwiają równomierne rozprowadzanie cieczy na całej szerokości roboczej, podczas gdy zwykłe końcówki dysz płaskostrumieniowych wymagają wzoru natryskiwania sąsiednich końcówek dla uzyskania równomiernego rozprowadzenia. Najczęściej stosowane są dysze Teejet TP E, Wilger ER i DX oraz Lechler E. Praktyka pokazuje, że dla zapewnienia skutecznego procesu oprysku niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej prędkości - można ten stan uzyskać przy zastosowaniu regulacji automatycznego systemu nawigacji GPS.

Konfiguracja oprogramowania możliwa jest z wykorzystaniem systemu EcoTronicPlus, który działa ze wstępnie zaprogramowanymi wzorcami dla dysz. Pod każdą konfiguracją znajdują się określone dysze, które stają się aktywne po dokonaniu wyboru. Użytkownik ma do dyspozycji maksymalnie cztery konfiguracje, oznaczone jako A, B, C i D.

Oszczędności w zużyciu środków chemicznych mogą być naprawdę spore. Przykładowo, przy rozstawie upraw wynoszącym 75 cm i efektywnej szerokości roboczej na dyszę 21,8 cm, zalecana dawka oprysku pasowego wynosi 29 l/ha, co oznacza zmniejszenie zużycia względem referencyjnego aż o 71%.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.