Liczne symulacje modelu klimatycznego przewidują wzrost temperatur i okresów suchych - dotyczy to zarówno Niemiec, jak i Polski. Najnowsze badania pokazują, że wraz z częstszymi okresami suchymi rośnie potrzeba nawadniania i tym samym jego stosowanie staje się ekonomicznie uzasadnione. Należy zatem założyć, że w perspektywie średnio- i długoterminowej nawadnianie zostanie rozszerzone również na uprawy i tereny, na których wcześniej uznawano je za nieopłacalne.
Prognozy na podstawie modeli
Rolnicy oraz instytucje okołorolnicze oczekują informacji i wiedzy na temat przyszłych wymagań dotyczących nawadniania w zależności od miejsca nawadniania i uprawianej rośliny, tak aby móc planować i sterować infrastrukturą nawadniającą w perspektywie długoterminowej. W osiągnięciu tego celu pomocne mogą okazać się modele do prognozowania przyszłych potrzeb dotyczących nawadniania na małą skalę, oszacowane na podstawie prognoz klimatycznych, takie jak opracowane dla niektórych landów niemieckich - Dolnej Saksonii (LBEG, GeoBerichte 20) lub Badenii-Wirtembergii (LUBW, BeProBW).
Kluczowym trendem jest efektywne wykorzystanie wody
Rolnicy w wielu miejscach już obecnie borykają się z niedoborem wody. Dlatego wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wodę coraz ważniejsze staje się jej efektywne wykorzystanie w nawadnianiu, aby uniknąć zmniejszenia plonów i obniżenia ich jakości. Rozwój technologii i innowacji w zakresie nawadniania są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Przykładem może być podstawowa tendencja do ciągłego zmniejszania zużycia wody. Efektywność nawadniania można zasadniczo osiągnąć na dwa sposoby: jeżeli nie zostanie osiągnięta potencjalna możliwa efektywność wykorzystania wody w stosowanym systemie nawadniającym, można wdrożyć zoptymalizowany, dostosowany dla danej lokalizacji plan nawadniania, aby przybliżyć faktyczną efektywność wykorzystania wody do jej rzeczywistego potencjału. Ponadto efektywność wykorzystania wody można dodatkowo poprawić poprzez zmiany techniczne i funkcjonalne lub rozwój i udoskonalenia.
Planowanie nawadniania staje się łatwiejsze
Efektywne planowanie nawadniania można zrealizować na podstawie danych o wilgotności gleby. Rozwój dielektrycznych metod pomiarowych już w latach 80. minionego wieku położył fundamenty pod opracowanie bardzo dobrych i łatwych w obsłudze czujników do pomiaru zawartości wody w glebie. Szeroka gama tego typu czujników jest obecna na rynku w niskich cenach. Dostępne są również profesjonalne pojemnościowe czujniki wilgotności gleby; uzupełniają one tensjometry mierzące przenikalność elektryczną lub siłę ssącą gleby, jaką muszą wykonać korzenie roślin w celu wydobycia wody z gleby. Jednak dobrej jakości czujniki mierzące przenikalność elektryczną gleby są stosunkowo drogie, co wynika z ich konstrukcji i zasady działania, trzeba je również konserwować. Pojemnościowe czujniki wilgotności gleby charakteryzują się dużą dokładnością pomiarów i są w stanie bardzo dobrze określić optymalny początek nawadniania. W związku z tym bardzo pożądane jest opracowanie niedrogich tego typu czujników wilgotności gleby...
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 05/2020 - zamów:
bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę