[ATR] Technika RauchAmazoneBogballe

Technika nawożenia - Efektywne rozsiewanie nawozów

Data publikacji:
rozsiewacz
rozsiewacz
rozsiewacz
rozsiewacz
rozsiewacz
waga do jedzenia
maszyna rolnicza amazone
ciągnik amazone
rozsiewacz

Błędy przy rozsiewaniu nawozu nie zawsze są od razu widoczne z perspektywy obrzeża pola. Podczas polowej prezentacji tarczowych rozsiewaczy nawozów firm Rauch, Kveneland, Amazone i Bogballe w saksońskim Bockendorf można było się przekonać, że dodatkowe wyregulowanie rozsiewacza jest bardzo korzystne pod względem ekonomicznym i ekologicznym, a przy tym nie jest czasochłonne. Rolnicy uczestniczący w prezentacji stwierdzili, że wnioski po teście rozsiewaczy nawozów są oczywiste i „w przyszłości będą częściej używać naszych tac kontrolnych przed rozpoczęciem pracy w celu optymalizacji nastaw rozsiewacza nawozu”.

Podczas wykładu inauguracyjnego pokaz pracy rozsiewaczy Ulrich Lossie z Niemieckiego Ośrodka Szkoleniowego dla Techniki Rolniczej (DEULA) udowodnił, bazując na licznych przykładach i zdjęciach wykonanych z lotu ptaka, że opłacalne jest prawidłowe ustawienie rozsiewacza przed każdym jego użyciem. Ten instruktor, regularnie prowadzący szkolenia tematyczne, jest uważany za eksperta w zakresie techniki rozsiewania nawozów.
Lossie uważa, że odpowiedzialność za ekonomiczny, ale jednocześnie ekologiczny wysiew nawozów mineralnych w pierwszej kolejności spoczywa na rolniku, który korzysta z rozsiewacza nawozów na polu. Rolnik stosuje rozwiązania techniczne i środki produkcji w celu zwiększenia plonów. Mówiąc o tym, często myśli się o określonej ilości nawozu mineralnego, która ma zostać rozsiana w przeliczeniu na hektar. - Ale to nie jest żadna wielka sztuka - twierdzi ekspert. Zdecydowanie większe znaczenie ma to, aby każda pojedyncza roślina otrzymała potrzebną ilość składników pokarmowych. W uprawie zbóż, np. przy dawce 65 kg N na hektar, oznacza to dawkę 0,025 g na każdą roślinę. Zatem wymagana jest optymalna regulacja rozsiewacza, dostosowana do konkretnych warunków i uwzględniająca specyficzny sposób rozsiewu nawozu. Do tego dochodzą rosnące wymagania związane z eliminowaniem czynników obciążających środowisko naturalne przy rozprowadzaniu nawozów na granicy pola oraz skraju dróg czy zbiorników wodnych.

Błędy przy rozsiewaniu nawozu są prawieniezauważalne

Błędy w zakresie poprzecznej równomierności rozkładu nawozu są - jak wynika z obserwacji Lossie – nadal jeszcze raczej regułą niż wyjątkiem w praktyce uprawy roślin, mimo. . .

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 06/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.