Rolnictwo 4.0 Nowości

Targi EIMA z innowacjami

Data publikacji:

EIMA International 2024 to wystawa maszyn rolniczych i ogrodniczych, która odbywa się w dniach 6-10 listopada w Bolonii. Spójrzmy na wybrane innowacje zgłoszone na te targi przez wystawców.

    Targi EIMA z innowacjami

 

Elektrycznie napędzana brona wirnikowa Alysium firmy Alpego pobiera potrzebne 700 woltów prądu stałego bezpośrednio z ciągnika. Pięć silników elektrycznych napędza rotory przez przekładnie. Elektroniczny system sterowania zapewnia precyzyjne utrzymanie parametrów pracy, niezależnie od obciążenia poszczególnych przekładni.

 

Jednoosiowy traktor MC 780 E firmy BCS jest wolny od emisji i wyposażony w silnik elektryczny do napędu oraz dodatkowy silnik do wałka odbioru mocy. Jest szczególnie przydatny do pracy w budynkach, takich jak szklarnie.

 

Firma Annovi Aldo opracowała chwytak do balotów, który może być zamontowany z przodu lub z tyłu ciągnika i przenosić jednocześnie dwa okrągłe bele. Ciągnik nie musi całkowicie się zatrzymywać, aby pobrać bele; wystarczy zmniejszenie prędkości. Poprawia to produktywność, komfort pracy i zwiększa bezpieczeństwo.

 

System McCormick Hyper Safety View to układ ostrzegania przed kolizją, który zwiększa komfort obsługi i bezpieczeństwo ciągników, na przykład przy podłączaniu osprzętu. Składa się z centralnej jednostki przetwarzania danych ze specjalistycznym oprogramowaniem, czterech kamer zapewniających widok dookoła oraz połączenia Ethernet z monitorem ciągnika, aby wyświetlać informacje.

 

Firma Case IH opracowała nowe, amortyzowane, ciężkie podwozie gąsienicowe dla serii Quadtrac w modelach na rok 2025. Niezależnie zawieszone koła prowadzące i rolki środkowe poprawiają dopasowanie do podłoża i redukują wibracje na fotelu operatora. Amortyzacja mechaniczno-hydrauliczna dodatkowo zwiększa powierzchnię kontaktu podwozia gąsienicowego z podłożem.

 

Szybkozłącze Fast Attach od Dieci umożliwia mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne podłączanie narzędzi bezpośrednio z fotela operatora teleskopowego ładowacza. Dzięki temu wzrasta produktywność, komfort oraz bezpieczeństwo podczas montażu i demontażu osprzętu.

 

Dzięki automatyzacji pras serii VB 7100 firma Kuhn stawia kolejny krok w kierunku autonomicznego prasowania. Zmiennokomorowe prasy do bel oferują, oprócz innych funkcji ISOBUS, moduły Task Controller GEOlocation oraz Section Control. GEOlocation umożliwia automatyczną dokumentację rozmiarów, masy oraz wilgotności bel. Section Control pozwala na automatyzację takich procesów, jak podnoszenie podbieracza na nawrotach czy usuwanie zatorów.

 

EnerG od Roter Italia to robot przeznaczony do prac ogrodniczych, zdolny do jednoczesnego montażu nawet trzech narzędzi do uprawy gleby. Dzięki temu zwiększa się efektywność prac przy obróbce ziemi.

 

Brona wirnikowa Jumbo X od firmy Maschio Gaspardo, dzięki połączeniu składania i teleskopowania poszczególnych elementów maszyny, osiąga szerokość roboczą do dziesięciu metrów, co znacząco zwiększa efektywność pracy.

 

Inteligentny ciągnik z wąskim rozstawem kół koncernu Same Deutz-Fahr może pracować autonomicznie w winnicach i sadach. Dodatkowo jest zaprojektowany jako pojazd do zbierania danych, które mogą być używane do sterowania narzędziami do uprawy.

 

Zmiennokomorowe prasy do bel Kubota BV6160/6190 wyposażone są w funkcję ISOBUS TIM, która automatycznie steruje wyrównaniem dyszla prasy. Dzięki temu osiąga się optymalny kształt beli, a system może samodzielnie usuwać zatory.

 

Firma Kuhn wprowadza Scheibenegge Optimer Smart Soil Technology – bronę talerzową z elektronicznym sterowaniem opartym na protokole ISOBUS. Technologia zapewnia równomierną głębokość pracy na całej szerokości oraz precyzyjne wyrównanie względem ciągnika, nawet na pochyłościach. Automatyczne podnoszenie i opuszczanie na nawrotach dodatkowo zwiększa produktywność i komfort obsługi.

 

Advanced Vision Assisted Guidance dla specjalnych ciągników New Holland T4 F/N/V umożliwia automatyczne prowadzenie po śladzie nawet bez sygnału GPS. System potrafi zawracać na końcu rzędu i sterować innymi funkcjami ciągnika oraz narzędzi. To rozwiązanie zwiększa wydajność i ogranicza wpływ na środowisko podczas zabiegów ochrony roślin.

 

W pełni elektryczny opryskiwacz Zephino od Caffini wyposażony jest w osiem wentylatorów, z których każdy posiada dwie dysze PWM. System wykorzystuje komputerowy system wizyjny z AI, a komunikacja z ciągnikiem odbywa się za pomocą ISOBUS. Jury doceniło system za niski pobór energii i mniejsze obciążenie środowiska.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.