Nowości Maszyny zielonkowe

Tama - koniec z siatką i folią do bel. Czas na EZ Web

Data publikacji:

Pochodząca z Izraela firma Tama - największy producent siatek rolniczych na świecie, nie ustaje w wysiłkach na rzecz ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych w rolnictwie. A że niemało problemów nastręcza recykling siatek z bel, producent zaproponował inne, nowatorskie rozwiązanie. Jest nim EZ Web, przypominający siatkę produkt do owijania bel, wykonany z polietylenu o niskiej gęstości.

    Tama - koniec z siatką i folią do bel. Czas na EZ Web

Tworzywa sztuczne stanowią istotną część rolnictwa w ogóle, a w szczególności procesu przygotowania balotów i efektywnego przechowywania plonów. Nie trzeba zatem nikogo przekonywać, iż odpady z tworzyw sztucznych w rolnictwie stanowią wyzwanie, którym należy się pilnie zająć – według dostępnych danych w skali globalnej nawet 60% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych nie jest przetwarzanych zgodnie z wymaganymi standardami. Działając na swoim polu firma Tama wyznaczyła sobie ambitne cele, którym jest m.in. zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

– Naszym celem jest zredukowanie ilości plastiku i jego wpływu na środowisko. Dlatego zainwestowaliśmy duże środki w holenderską firmę Healix, wspólnie z którą wdrożyliśmy proces zbiórki i recyklingu siatki i sznurka. Jest to jednak bardzo trudny proces, który obecnie znajduje się w fazie testów. Jesteśmy w stanie uzyskać oczyszczony plastik z siatki po recyklingu, który zawiera 93% polietylenu wysokiej gęstości HDPE, ale aż 7% różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego też mamy dość ograniczone możliwości ponownego zastosowania tego materiału – na pewno nie możemy ponownie wyprodukować z niego siatki, gdyż zawarte tam zanieczyszczenia mogłyby uszkodzić prasę do belowania. Poza tym recykling tego produktu jest ze względu na zbyt duże zużycie wody nieopłacalny, gdyż nawet 70-80% odpadów stanowią zanieczyszczenia typu ziemia czy resztki roślinne – podkreśla Jakub Tobolski, dyrektor sprzedaży Tama Polska.

Rewolucja na rynku

Rozwiązaniem tego problemu okazuje się najnowszy produkt firmy Tama.

– EZ Web jest zupełnie innym produktem niż wszystkie inne dostępne obecnie na rynku. To rewolucyjne rozwiązanie przede wszystkim pozwala zredukować ilość plastiku potrzebnego do wiązania materiału – nawet trzy-czterokrotnie, przy zachowaniu wysokiej wydajności belowania. W przypadku folii NRF potrzeba 250-350 g folii na jedną belę, podczas gdy stosując EZ Web – tylko 115-130 g. Poza tym z tego względu, iż jest wykonany z LDPE, daje możliwość utylizacji produktu razem z folią do sianokiszonki – przekonuje Jakub Tobolski.

A zatem produkt ten w pełni nadaje się do recyklingu, a poza tym w 30% (docelowo – nawet w 100%) produkowany jest ze starych, ponownie wykorzystanych rolniczych tworzyw sztucznych. EZ Web składający się z rozmieszczonych równolegle taśm foliowych, jest tak samo wytrzymały i mocny jako siatka czy folia typu NRF – może być stosowany dokładnie w taki właśnie sposób, przy zachowaniu odpowiedniej gęstości i kształtu bel. Kolejne zalety? Krótszy czas owijania (2-3-krotnie mniej oplotów niż w przypadku folii NRF) i niższy koszt belowania. Rolka EZ Web ma szerokość 123 cm i długość 3600 m, choć docelowo planowane jest nawet zwiększenie do 5000 m. Poza tym łatwiej EZ Web zdjąć z bel, również w trakcie przymrozków – materiał ten nie przymarza do zebranego w balotach materiału.

 

Dwa lata testów

Proces produkcji EZ Web jest już objęty ochroną patentową, a pracujemy także nad patentem na recykling tego produktu. Póki co EZ Web został w ciągu dwóch ostatnich sezonów gruntownie przetestowany w 9 krajach – Irlandii (wykonano tam 5000 testowych bel), Nowej Zelandii, Izraelu, a także we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Węgrzech i w Polsce. W naszym kraju, w 5 różnych gospodarstwach przy wykorzystaniu EZ Web wykonano 53 baloty. – Jak widać testy były szeroko zakrojone i objęły wiele pras zwijających i prasoowijarek (m.in. McHale, Lely, Massey Ferguson czy Fendt). Ich celem było rozwiązanie problemów np. z pobieraniem materiału, co wynika z tego, że różne maszyny w różnym stopniu go rozciągają.

– W 2024 r. rozpoczniemy pilotażową sprzedaż na rynkach Irlandii czy Nowej Zelandii gdzie sprzedaje się najwięcej folii, a już np. w Polsce sprzedaż pilotażowa powinna ruszyć w przyszłym roku. W tym sezonie będziemy prowadzić kolejne testy na większej ilości maszyn, najprawdopodobniej w 8-12 kolejnych gospodarstwach w naszym kraju – mówi dyrektor sprzedaży Tama Polska.
 

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.