Wywiady Aktualności

Szybki i efektywny siew przy każdej pogodzie cz. I

Data publikacji:

W kolejnych wydaniach atr express sporo miejsca poświęcimy tematyce najnowszych rozwiązań i trendów w zakresie kilkunastu najistotniejszych z punktu widzenia rolników grup maszyn. Na pierwszy ogień wzięliśmy problematykę siewników, na którą spoglądamy m.in. okiem przedstawicieli czołowych europejskich producentów, którzy odpowiedzieli na poniższe pytania.

    Jak Szybko i efektywnie siać przy każdej pogodzie
  • Najważniejszymi celami dla użytkowników maszyn wydają się obecnie: zachowanie wilgotności gleby, poprawa dostępności składników odżywczych czy uproszczenie obsługi. Współczesne wymagania stawiane nowoczesnym siewnikom obejmują np. zmienną regulację rozstawu rzędów, jednoczesną aplikację nawozów czy czujniki zliczające nasiona. Jak te oczekiwania spełniają maszyny oferowane przez Państwa firmę?
  • Czy i w jakim zakresie wykorzystujecie Państwo rozwiązania kontrolujące głębokość siewu nasion w zależności od specyficznych właściwości gleby?
  • Na ile dziś standardem są cyfrowe mapy wysiewu oparte na zdjęciach satelitarnych?
  • W związku z coraz częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w jakim stopniu można spodziewać się upowszechnienia nowych systemów uprawy - np. kukurydzy metodą redlinową?
  • Jakiego rozwoju maszyn i technologii należy się spodziewać w odniesieniu do techniki siewnej zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich?
  • Automatyzacja i coraz większa ilość wariantów wyposażenia dodatkowego dostępnego w maszynach poszerzają możliwości optymalizacji działania. W jaki sposób przygotowujecie Państwo na to polskich rolników?

1. Przemysław Zajączkowski, menedżer produktowy w Kverneland Group Polska:

Kverneland posiada w swojej ofercie pneumatyczny siewnik punktowy Optima V e-drive II 6 rzędów, który jest kompatybilny z systemem Isobus oraz w standardzie posiada czujniki opto-elektroniczne na każdej sekcji wysiewającej, dzięki czemu operator ma pełną kontrolę nad siewem za pomocą terminala Isobus. W modelu tym istnieje również możliwość hydraulicznej regulacji rozstawu rzędów od 45 do 80 cm (co 5 cm), dzięki czemu możemy szybko dostosować siewnik do różnych upraw, takich jak: kukurydza, burak cukrowy, rzepak, słonecznik, fasola, dynia, soja czy sorgo. Model ten może być wyposażony w sekcje talerzowe HD-II (system podciśnieniowy) lub sekcje do szybkiego siewu 18 km/h SX (system ciśnieniowy), które umożliwiają siew w różnych systemach uprawy: po orce, w mulcz, pasowym czy bezpośrednim w ściernisko oraz w każdych warunkach glebowych. Siewnik posiada w wyposażeniu standardowym zestaw do nawożenia, gdzie nawóz jest aplikowany za pomocą redlic talerzowych 5 cm głębiej i 5 cm obok rzędu nasion. Dodatkowo siewnik punktowy Optima V e-drive II można wyposażyć opcjonalnie w aplikator mikrogranulatu z napędem elektrycznym, który jest także sterowany za pomocą technologii Isobus, co umożliwia dostosowanie momentu włączania i wyłączania aparatów wysiewających mikrogranulatu razem z sekcjami wysiewającymi...

2. Ireneusz Dobrowolski, kierownik sprzedaży w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze:

Obecnie najważniejszym celem dla użytkowników jest zachowanie odpowiedniej wilgotności. Rosnące ceny nawozów wzmocniły zaś zainteresowanie maszynami w trybie kombinowanym, w którym możemy realizować wysiew nawozów, a szczególnie w technologii zlokalizowanej, czyli z odrębnym elementem wprowadzającym nawóz do gleby. Ważna jest też łatwa obsługa maszyn, prostota nastaw, ale według nas jest to czynnik istotny w drugiej kolejności. Najważniejszy pozostaje aspekt ekonomiczny. W siewnikach punktowych jest to też regulacja rozstawu rzędów wysiewu i podsiew nawozu, również z czujnikami zliczającymi nasiona. Każdy stawia na dokładność. Do tego dochodzą systemy sterowania, które wspomagają wysiew kukurydzy czy innych upraw sianych punktowo, jeżeli chodzi o kształt pola czy rozłączanie sekcji. Jest to coraz bardziej popularne. Z kolei w siewnikach Espro do uprawy uproszczonej mamy jeszcze system Vista Flow który oferuje możliwość kontroli przepływu nasion na każdym wylocie. System ten jest w stanie uzyskać rozstawy wielokrotności 15 cm i jest bardzo popularny wśród naszych klientów. Jest możliwość stosowania uniwersalnych rytmów ścieżek, to umożliwia pracę siewnikiem, którego szerokość nie koresponduje z szerokością belki opryskiwacza. Poza tym Espro w wersji RC umożliwia aplikację nawozów za pomocą osobnych redlic, a także daje możliwość dodatkowych zbiorników montowanych na maszynie pozwalających na dozowanie małych dawek, takich jak mikrogranulat czy wsiewka. W Espro są 3 możliwości kombinowania różnych możliwości wysiewu i podsiewu, i to na różne głębokości... 

3. Hubert Rakowski, kierownik działu części zamiennych w Maschio Gaspardo Poland: 

We wszystkich nowych siewnikach firmy Maschio Gaspardo zamontowany jest system Isobus. A klient ma do wyboru: czy kupuje maszynę z monitorem, czy też bez niego, co może nieco ograniczyć koszt zakupu. Każdy z rolników może też pracować w ciągniku bez Isobusa, bo wtedy otrzymuje od nas odpowiedni sterownik. Nasze siewniki odpowiadają wszystkim potrzebom rynku, czego doskonałym przykładem mogą być maszyny z napędem elektrycznym. Dzięki temu można precyzyjnie określić dawkę nawozu, jeśli rolnik ma zbadane i zmapowane pole. Póki co jest to w Polsce jeszcze mało popularne, ale rozwiązanie to z czasem powinno zyskiwać większą popularność. Wszystkie nasze siewniki mają też czujniki zliczające nasiona, nawet te proste 4-ki i 6-tki. Wyższe modele monitorów, dzięki temu mogą również pokazywać średnią wysianą liczbę nasion w rzędzie. Kiedyś elektryka była elementem dodatkowym, teraz nawet siewnik 4-rzędowy ma kontrolę wysiewu, pomimo tego, że wyposażony jest w najprostszy monitor pokazujący prędkość czy obsiane hektary. Aplikacja nawozów odbywa się przez redlice talerzowe - wybierane w ponad 90% przypadków na naszym rynku. Obsługa nie nastręcza większych problemów - w zależności od rodzaju maszyny sterowanie jest mechaniczne lub elektryczne. Jeżeli zaś chodzi o kontrolowanie głębokości siewu, w maszynach Maschio Gaspardo są dwa niezależne koła znajdujące się tuż przy sekcji...

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.