Technika

Światowy wzrost będzie nadal trwał

Data publikacji:

Rosnące wciąż ceny produktów rolnych dają rolnikom na całej kuli ziemskiej większe przychody. Odpowiednio duża jest wówczas ich chęć zakupu maszyn rolniczych. Branża, a zwłaszcza jej najwięksi przedstawiciele, czyli notowane na giełdzie przedsiębiorstwa, odnotowują nie tylko najwyższe obroty, ale częściowo także rekordowe zyski.

    Rynek techniki rolniczej - Światowy wzrost będzie nadal trwał

W przeszłości ludzie rozmawiali o pogodzie, dziś mówi się o klimacie. Fakt, że ten ostatni zawsze się zmieniał, a koniec tzw. „małej epoki lodowcowej” przypada zaledwie 150 lat temu, jest często zapominany. Jaki wpływ ma człowiek i nasze nowoczesne społeczeństwo na obecne, stosunkowo szybkie ocieplanie klimatu na świecie, będą mogły na pewno powiedzieć dopiero późniejsze pokolenia - być może z ogromnym wyrzutem do swoich przodków. Jeśli chodzi o rok 2021, można w każdym razie stwierdzić, że warunki pogodowe dla rolnictwa na kuli ziemskiej były niekorzystne. W USA czy w Rosji było za sucho dla pszenicy, w Brazylii za gorąco dla soi czy pomarańczy, w Wietnamie, Indonezji czy Malezji pola i plantacje znalazły się pod wodą. Na dotkniętych tymi negatywnymi zjawiskami rolnikach odbiło się to źle, ceny surowców rolnych wywindowało to jednak w górę - inni rolnicy z wyższymi plonami zarobili więcej.

Bloomberg Agriculture Subindex, który odzwierciedla ceny produktów rolnych (bez notowań odnoszących się do trzody chlewnej i bydła), wzrósł przykładowo w ciągu ostatnich 12 miesięcy o prawie 58%. Food Price Index FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), który śledzi koszty podstawowych składników żywnościowych, zwiększył się od lata 2020 o ok. 1/3. Indeks ten zbliża się do poziomu swojego ostatniego szczytu z roku 2011. Takie wzrosty cen mają obok niekorzystnej pogody także inne przyczyny. Przykładowo Chiny ponownie osiągnęły największe na świecie pogłowie trzody chlewnej, po tym jak z powodu afrykańskiego pomoru świń narodowa hodowla stała się ofiarą masowych ubojów. Odpowiednio duży był i jest zatem w Państwie Środka popyt na zboża paszowe.

Jednak nie tylko Chiny dokonują dużych zakupów na rynkach towarowych, inne kraje również zrozumiały w czasie pandemii, że spowodowane przez nią problemy zaopatrzeniowe i logistyczne mogą szybko zagrozić zaopatrzeniu w podstawowe produkty żywnościowe i teraz zapełniają swoje magazyny dużo większymi zasobami niż w okresie przed pandemią. Ten zwiększony popyt może się co prawda ponownie osłabić do końca zimy. Jednak już teraz inne okoliczności niepokoją strategów zajmujących się zapasami na całym świecie. Wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu amerykańskiego utworzyła się tzw. konstelacja „La Nina”. Taki układ pogodowy zazwyczaj przynosi z sobą susze, meteorolodzy szacują prawdopodobieństwo ich wystąpienia na 70-80%. A pamiętać należy, iż w 2021 r. susza zniszczyła m.in. ¼ zbiorów kawy w Brazylii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.