[ATR] Nowości Mepususzarnie

Suszenie przepływowe Mepu

Data publikacji:

Specjalizująca się w produkcji urządzeń i instalacji do suszenia i przechowywania ziarna fińska firma Mepu posiada bogaty wybór trwałych, wydajnych, ekonomicznych w eksploatacji i przyjaznych dla nasion suszarni. Wśród nich zwracają uwagę solidne suszarnie przepływowe o dużej wydajności, dedykowane do obiektów stacjonarnych.

Przepływowe suszarnie z serii C i Vjatka wyróżnia przemyślana konstrukcja i solidna budowa, oparta na wysokiej jakości podzespołach i materiałach (m.in. ocynkowane blachy), a także wysoka jakość wykonania, co zapewnia dużą trwałość i funkcjonalność tych urządzeń. Szeroki wybór modeli oraz wyposażenia, w tym różnych palników olejowych i bezpośrednich gazowych, umożliwia skompletowanie pełnej instalacji suszącej optymalnie dopasowanej do potrzeb.

Seria C

Stacjonarne suszarnie przepływowe dużej mocy z serii C to 6 modeli mieszczących od 38 do nawet 339 m³ ziarna pszenicy, oferujących wydajność suszenia pszenicy od 12,3 do 147,9 t/h - od wilgotności 18 do 13% (temperatura powietrza suszącego 100°C, otoczenia 10°C, wilgotność względna 70%), kukurydzy od 11,2 do ok. 134,8 t/h - od wilgotności 20 do 15% (temperatura suszenia 120°C), oraz rzepaku od 5,6 do 67,5 t/h - od wilgotności 12 do 8% (temperatura suszenia 65°C). Wysokie na 12,5 do 24 m suszarnie są wyposażone w komory o optymalnie zaprojektowanej, zwartej strukturze daszkowej, co łącznie ze zoptymalizowanym przepływem powietrza gwarantuje równomierne suszenie bez ryzyka przegrzania czy niedosuszenia ziarna. Gładkie wewnętrzne powierzchnie jednostki suszącej są przy tym łatwe do czyszczenia, co upraszcza konserwację urządzenia.

W mniejszych modelach suszarni równomierne podawanie ziarna zapewnia podajnik rolkowy, natomiast w większych - wydajny podajnik kubełkowy. W większych suszarniach istnieje możliwość wyłączenia przepływu powietrza na czas podawania ziarna, co znacznie redukuje pylenie. We wszystkich modelach serii C liczbę komór chłodzących ziarno można regulować. Dodatkowe wyposażenie obejmuje system sterowania dopasowany do potrzeb, system separacji pyłu, izolację cieplną, wytłumienie głównych dmuchaw, platformy i drabiny wewnątrz kanałów powietrza ułatwiające czyszczenie.

Dobre na północy

Grupę suszarni przepływowych uzupełnia sprawdzona w warunkach północnych seria Vjatka, obejmująca również 6 modeli o takiej samej pojemności jak seria C, zapewniających dobrą wydajność suszenia nasion wielu roślin także o podwyższonej wilgotności. Dla pszenicy jest to np. od 8 do 87 t/h przy zbijaniu wilgotności od 24 do 14% (temperatura powietrza 100°C, otoczenia 10°C, wilgotność względna 70%), dla kukurydzy - od 5 do 61 t/h (temperatura 110°C) przy spadku wilgotności od 30 do 15%, oraz dla rzepaku - od 5 do 59 t/h (temperatura 60°C) przy zmniejszeniu wilgotności od 12 do 7%. W suszarniach Vjatka nagrzewnica stanowi integralną część głównego kanału powietrznego suszarni. Istnieje także możliwość wykorzystania strefy chłodzenia do suszenia, co zwiększa wydajność suszarni o 25%.

Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. wentylatory odśrodkowe z odpylaczem oraz  wstecznym przepływem powietrza, izolację kanałów z gorącym powietrzem (znaczna oszczędność paliwa), system kontroli wilgotności ziarna w trakcie całego procesu suszenia oraz chłodzenia, kontrolę temperatury powietrza wylotowego w czasie rzeczywistym, sterownik PLC z ekranem dotykowym do sterowania całym procesem. Dostępne opcje to np. system redukcji hałasu, powiadamianie GSM czy sterowanie przez SMS.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 08/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.