Gospodarka i rolnictwo

Susza rolnicza we wszystkich województwach

Data publikacji:

Jak poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw oraz we wszystkich monitorowanych uprawach - rzepaku i rzepiku, zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, roślin strączkowych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego. Największy deficyt wody występuje na terenie Pojezierzy Kaszubskiego i Wielkopolskiego oraz Żuław.

    Susza rolnicza we wszystkich województwach

Tegoroczne warunki pogodowe wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz bardzo małe opady atmosferyczne sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody dla roślin uprawnych, powodujący straty plonów wynoszące przynajmniej 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w latach o przeciętnych warunkach pogodowych - ocenia IUNG-PIB. Informuje przy tym, iż w szóstym okresie raportowania, czyli od 11 maja do 10 lipca br., średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -160 mm. – W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski – uzupełnia IUNG-PIB.

Największy deficyt wody odnotowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo-pomorskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim - od -230 mm do -259 mm. 
 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.