[ATR] Nowości

Sukup Europe - Nowa koncepcja suszenia

Data publikacji:

Suszenie w silosie to rozwiązanie, które powinno zainteresować zwłaszcza gospodarstwa hodowlane, wykorzystujące magazynowane ziarno do skarmiania. Suszenie, przechowywanie i mieszanie ziarna w jednym silosie pozwala bowiem zapewnić równomierną jakość zboża dla zwierząt. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ofertę duńskiej firmy Dancorn, która w ostatnich 10 latach wprowadzała na rynek europejski, głównie w północnej części Starego Kontynentu, te właśnie silosy z funkcją suszenia amerykańskiej firmy Sukup.

W 2015 r. firma Dancorn o ponad 60 letniej tradycji została kupiona przez amerykańską firmę Sukup. Producent pochodzi ze stanu Iowa i zatrudnia obecnie około 600 osób - jest czwartym co do wielkości producentem silosów na świecie. – Firma Sukup Europe, z centralą w Danii, obecnie rozbudowuje swoją działalność sprzedażową na terenie Europy. Cały zakres produktów Sukup wdrażamy na rynek europejski - zapewniamy ich zgodność z wymogami UE. Sprzedajemy kompletne systemy do silosów tradycyjnych, silosów suszących, suszarnie - zarówno mobilne, jak i duże piętrowe, stacjonarne. Mamy również system do przeładunku zboża, jednak dedykowany raczej na rynek amerykański – wyjaśnia Michael Christensen, odpowiedzialny za eksport w Sukup Europe.

Bez pośpiechu w silosie

Rozwiązanie do suszenia w silosie firmy Sukup znajduje zastosowanie do silosów o średnicy od 4,6 do 16,8 m. Instalacja urządzeń do suszenia ziarna obejmuje podnośnik ślimakowy, który zostaje uruchomiony po zasypie ziarna na wysokość ok. 1,5 m, źródło ciepła - w postaci np. pieca gazowego czy olejowego, a także wentylator odpowiedzialny za nadmuch gorącego powietrza (moc 37 kW dla silosu o ładowności 1000 t). – Cały proces suszenia wymaga 1-2 dni na rozruch systemu, a później ziarno suszy się w tempie około 1% na dobę. W tym wypadku możemy myśleć zarówno o suszeniu ziarna zbóż, kukurydzy, jak i rzepaku. Należy jednak pamiętać, iż rzepak może być zasypany w silosie maksymalnie na wysokość 3-4 m, ze względu na to, iż potrzeba większego strumienia powietrza do suszenia nasion, które wykazują tendencję do zbijania się. I tak wentylator znajdujący się na zewnątrz silosu tłoczy duże ilości powietrza - w przypadku przechowywania ok. 10 m³/h, natomiast przy suszeniu nawet 50-60 m³/h – mówi Michael Christensen.

Zdaniem dystrybutora, rozwiązanie firmy Sukup w przypadku silosów o ładowności do 1500 ton jest wydajniejsze kosztowo w porównaniu z tradycyjną suszarnią. – Konkretne wyliczenia zależą oczywiście od materiału, temperatury zewnętrznej, wilgotności i konfiguracji urządzeń sterujących. Przede wszystkim jednak z tym systemem mieszającym jesteśmy w stanie zapewnić równą jakość ziarna w silosie, np. jeśli przechowujemy je na paszę, możemy ziarno przemieszać później i uniknąć skupisk bardziej wilgotnego ziarna – podsumowuje przedstawiciel firmy Sukup Europe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.