[ATR] Technika claydon

Claydon - stworzony przez rolników

Data publikacji:

Największą zaletą systemu uprawy pasowej firmy Claydon są maksymalnie niskie koszty, przy zachowaniu lub nawet wzroście plonów w stosunku do uprawy tradycyjnej. Podstawowym ogniwem brytyjskiej technologii są siewniki Claydon M i T, dostępne na naszym rynku w firmie Fricke Maszyny Rolnicze z Mrągowa, które znajdują zastosowanie zarówno w siewie bezpośrednim, jak i po uprawie uproszczonej, a nawet pełnej z orką.

Te oryginalne maszyny skonstruował rolnik i założyciel firmy Jeff Claydon, poszukując maksymalnych oszczędności w uprawie. W efekcie powstał siewnik, który sprawdza się w ponad 20 krajach, w każdych warunkach klimatycznych, na wszystkich rodzajach gleb. W dalszym ciągu jest również wykorzystywany w 400-hektarowym gospodarstwie Jeffa Claydona.
Proponowany przez brytyjską firmę system uprawy i siewu zwraca uwagę niskimi kosztami. W porównaniu z konwencjonalną uprawą płużną, siew bezpośredni przy użyciu maszyny Claydon wymaga tylko 20% czasu i 30% nakładów finansowych. W wypadku systemów uproszczonych oszczędność czasu i kosztów wynosi 50%. Producent obliczył, że uprawa i siew w systemie Claydon to koszt zaledwie 68 zł/ha, łącznie z poprzedzającym siew bronowaniem broną palcową i posiewnym wałowaniem (sam siew to tylko 43 zł/ha).

Opatentowane zęby

Rodzina siewników Claydon obejmuje zawieszane modele w wersji M, o szerokości 3; 4; 4,8 i 6 m oraz zaczepiane w wersji T, o szerokości 4; 6 i 8 m. W maszynach najważniejszym elementem roboczym są opatentowane zęby. Przednie zęby, utwardzone węglikiem wolframu i zabezpieczone przed kamieniami śrubą ścinaną lub hydraulicznie, spulchniają glebę i napowietrzają ją na głębokość do 15 cm, tworząc optymalną przestrzeń dla wzrostu korzeni. W glebie wzruszonej przez przednie zęby przemieszczają się sprężynujące zęby drugiego rzędu, odchylające się po napotkaniu kamienia, które wysiewają nasiona i ewentualnie nawóz. Głębokość roboczą tych zębów można regulować za pomocą centralnie umieszczonych kół kopiujących, poruszających się po niewzruszonej glebie między rzędami. Zęby wysiewające można zaopatrzyć w szereg różnych, łatwych do wymiany redlic, zależnie od wielkości nasion.
Uprawę kończą wleczone zęby niwelujące (włóka) oraz sprężyste brony palcowe lub ewentualnie koła dogniatające, zapewniające przykrycie nasion. Elementy te można zestawiać w różnych konfiguracjach.

Nasiona i nawóz

Siewniki w wersji hybrydowej umożliwiają równoczesny wysiew nawozów. W modelach M zbiornik centralny mieści 2455 l (podział 50:50), a w T ma pojemność 3500 lub 5500 l (podział 60:40). Opcjonalnie dostępne są też zbiorniki zawieszane z przodu ciągnika. Nawóz może być aplikowany poniżej wysiewanych nasion, wówczas dozowniki nawozu są umieszczone na zębach przednich lub powyżej nasion - wtedy dozowniki znajdują się na zębach drugiego rzędu, wysiewających również nasiona. Dostępna jest także wersja z dwoma sprężystymi zębami do aplikacji nasion i nawozów.
Siewniki Claydon mają prostą, solidną konstrukcję, zapewniającą swobodny przepływ nawet dużej ilości resztek pożniwnych. Wymagają też stosunkowo niewielkiej mocy, co skutkuje niskim zużyciem paliwa. Wyróżniają się przy tym szybką pracą i wydajnością, np. zawieszana maszyna 4-metrowa może obrobić w sezonie do 1000 ha, a 8-metrowa zaczepiana - do 2250 ha. Ważne są również niskie koszty eksploatacji, a także szybka i łatwa wymiana zużytych części, która zajmuje tylko kilka minut.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.