[ATR] Aktualności

Stulecie przemian polskiej wsi

Data publikacji:

To temat konferencji naukowej, która odbyła się dziś podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej.

– Kiedy przypominamy wszystko co działo się przez ostatnie 100 lat nie można zapominać o rolnictwie i skoku cywilizacyjnym jaki się w nim dokonał – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji.

– Nie ma łatwych spraw w rolnictwie. Globalizacja i zmiany klimatyczne stawiają przed nami nowe wyzwania. Tylko wspólne ustalenie kierunków i sposobów działania sprawi, że będziemy mogli na nie odpowiadać – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Na Narodową Wystawę Rolniczą minister Jan Krzysztof Ardanowski zaprosił również swoich poprzedników na tym stanowisku. Podczas konferencji podziękował im za podejmowane działania na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.

Naukowcy z ośrodków naukowych zaprezentowali referaty dotyczące różnych aspektów zmian zachodzących na polskiej wsi w ostatnich stu latach. Dotyczyły one praktycznie wszystkich dziedzin życia i pracy na terenach wiejskich.

Referat nt. modernizacji wsi na przestrzeni ostatnich 100 lat wygłosiła dr hab. Małgorzata Machałek prof. Uniwersytetu w Szczecinie.

O zmianach kulturowych na wsi w ostatnich 100 latach, o inspiracjach folklorem wielu artystów, o roli twórców ludowych w włączaniu kultury ludowej do kultury masowej mówił mgr Jacek Żukowski z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W ciągu ostatnich stu lat polską wieś nie ominęły też represje i dyskryminacja rolników przez komunistów w okresie PRL-u o czym mówił podczas dzisiejszej konferencji naukowej dr hab. Jacek Romanek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Natomiast zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma przedstawił referat o represjach wobec działaczy ludowych w latach 1946-1947.

Z kolei dr Agnieszka Łuczak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przedstawiła analizę porównawczą reform rolnych dwudziestolecia międzywojennego i dekretu PKWN z 1944 roku.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.