[ATR] Gospodarka i rolnictwo rolnictwo

Stany będą domagać się zniesienia ceł w rolnictwie od UE

Data publikacji:

Opublikowane w Waszyngtonie cele negocjacyjne, wymagane przez Kongres zgodnie z ustawą o szybkiej ścieżce rozmów zakładają zmniejszenie albo zniesienie unijnych stawek celnych na amerykańskie płody rolne i likwidację barier pozataryfowych, także na produkty osiągane poprzez biotechnologię — stwierdził urząd przedstawiciela USA ds. handlu USTR.

Kwestie dotyczące rolnictwa były najbardziej spornymi punktami w dotychczasowych negocjacjach dużego porozumienia handlowego USA-UE, Partnerstwa w handlu i inwestycjach przez Atlantyk TTIP. 

Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström powiedziała teraz w Waszyngtonie przedstawicielowi ds. handlu Robertowi Lighthizerowi, że Unia nie może negocjować rolnictwa w nowych bardziej ograniczonych negocjacjach, jakie zaczną się w tym roku. — Powiedzieliśmy bardzo jasno, że rolnictwo nie zostanie objęte rozmowami — oświadczyła dziennikarzom po tym spotkaniu i dodała, że obie strony nie ustaliły jeszcze zakresu rozmów.

Amerykańska decyzja o naleganiu na pełne negocjacje dotyczące płodów rolnych zapadła po grudniowych przesłuchaniach w Kongresie przedstawicieli firm rolniczych, produkcji żywności i napojów, którzy chcieli objęcia ich wyrobów. Wpływowi kongresmeni, np. szef senackiej komisji finansów, Chuck Grassley, farmer z Iowy, uprzedzali, że mogą nie poprzeć umowy z Unią, jeśli nie będzie dotyczyć rolnictwa.

Po opublikowaniu przez USTR celów negocjacyjnych urząd może być gotowy w ciągu 30 dni do rozpoczęcia tych rozmów, ale własne założenia Unii dotyczące artykułów przemysłowych i współpracy w zakresie przepisów muszą być dopiero przyjęte przez Komisję Europejską i zatwierdzone przez kraje członkowskie, więc nie wiadomo, jak długo to potrwa.

Stany miały w handlu z Unią w 2017 r. deficyt 151 mld dolarów mimo dwustronnej wymiany za ok. 1,1 mld rocznie.

Źródło:Rzeczpospolita

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.