Technika

Transformacja cyfrowa w gospodarstwie - stacja numer dwa

Data publikacji:

Gospodarstwo Stanisława Wzorcowego rozwija się. Obecnie podejmuje inwestycje w system kierowania GPS i podniesienie efektywności w zakresie ochrony roślin. Na jaką technologię zdecydował się nasz przykładowy rolnik?

Zobacz też: Inwestowanie w usługi

Wstęp do transformacji cyfrowej swojego gospodarstwa zdecydowanie udał się Stanisławowi Wzorcowemu. Rolnik wdrożył się od tego czasu w omawianą tematykę i stwierdza coraz częściej, że wiele czynności wykonuje się znacznie łatwiej - ale jednocześnie wolniej. Aktualnie zastosowanie nowych rozwiązań wymaga wciąż jakże cennego czasu, ponieważ dostępne na rynku oferty są niezmiernie różnorodne i potrzebują znalezienie technologii odpowiedniej do własnych wymagań i warunków. Nie wszystko działa również od razu.

Najlepsza technologia jest również tak samo mądra, jak jej użytkownik. Właściciel gospodarstwa jest jednak w dalszym ciągu przekonany do jej stosowania i wymienia się intensywnie doświadczeniami z kolegami po fachu.W tzw. międzyczasie rolnik przygotował mapę pól, przeanalizował próbki gleby, a nowy rozsiewacz nawozu przepracował już pierwszy sezon. Ilości wysiewanego nawozu są dokumentowane podczas pracy i dołączane do danych dotyczących pól.

Następnie dodał dane na temat plonów pochodzące z kombajnu zbożowego. Każdego roku ilości dostępnych danych są coraz większe, a dane te są coraz cenniejsze z punktu widzenia planowania produkcji rolnej.

Rolnik zapoznający się coraz dokładniej z omawianą tematyką dokonał ważnego odkrycia - im bardziej rozwinięta technologia produkcji rolnej jeszcze przed wdrożeniem nowych rozwiązań, tym wyraźniejsze efekty ich stosowania w codziennej praktyce. Nowoczesne systemy są w stanie wznieść wydajność na zupełnie nowy poziom wyłącznie wówczas, gdy optymalna produkcja rolna była wcześniej możliwa z użyciem typowych środków. Same rozwiązania rolnictwa precyzyjnego nie przekształcą umiarkowanie wydajnego gospodarstwa w podmiot operujący na wielką skalę. Skuteczność tych metod wymaga również wiedzy know-how ze strony właściciela, w przeciwnym wypadku metody te się po prostu nie sprawdzą.

Odbiorniki satelitarne
- funkcje korygujące
- systemy kierowania GPS

Stanisław Wzorcowy podjął decyzję, że zainwestuje w system kierowania GPS. Również w tym temacie dostępna jest szeroka paleta produktów o wyraźnych, systemowych różnicach. Pan Wzorcowy musi dokonać wyboru spośród różniących się szczegółami produktów, aby wybrać to czego potrzebuje najbardziej. Na jaką technologię powinien się zdecydować?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dokładność czujnika (czujnik GNSS - Global Navigation Satellite System, system globalnej nawigacji satelitarnej) umiejscowionego na dachu ciągnika, odbierającego sygnał satelitarny i przesyłającego ten sygnał do systemu automatycznego prowadzenia. Na co zwrócić uwagę?

W przypadku określania położenia na polu pomocne są różne systemy satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Satelity te wysyłają aktywny sygnał radiowy o określonym czasie przebiegu, wymaganym w celu dotarcia do odbiornika na dachu ciągnika. Na podstawie sygnałów uzyskanych z co najmniej 3 satelitów odbiornik na ciągniku oblicza swoje położenie.
Na dłuższej drodze występuje jednak wiele zakłóceń, ponieważ poszczególne sygnały mogą przebiegać w różny sposób przez atmosferę, a czas ich przesyłania wydłuża się.

Powoduje to, że oznaczanie położenia jest niedokładne. Należy zatem zastosować funkcję korekcyjną, poprawiającą jakość takiego oznaczenia i zwiększającą precyzję w przypadku, gdy wymagana jest bardzo dokładna jazda. Co w związku z powyższym oznacza termin „dokładna”?

W zależności od wymagań pracy na polu i dokładności sygnału wymagany jest całkiem różny nakład pracy, pociągający oczywiście za sobą coraz wyższe koszty wraz ze wzrostem poziomu dokładności. Dokładność 10-15 cm to poziom zupełnie wystarczający np. w przypadku prostych prac uprawowych. Wzorcowy chce jednak więcej! Poszukuje on systemu prowadzenia równoległego, zwłaszcza dla potrzeb siewu czy mechanicznego zwalczania chwastów, umożliwiającego np. prowadzenie maszyny wzdłuż rzędu warzyw bez strat...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 23/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.