Sprzęt z najwyższej półki w Kombinacie Rolnym Kietrz

Sprzęt z najwyższej półki w Kombinacie Rolnym Kietrz

Jedno z największych gospodarstw rolnych w Polsce, czyli zlokalizowany tuż przy granicy polsko-czeskiej Kombinat Rolny Kietrz imponuje nie tylko wielkością. Duże wrażenie sprawia również nowoczesny park maszynowy, który śmiało można określić jako istotną w skali całego kraju forpocztę postępu technicznego, o czym z Wojciechem Kwaśnikiem, dyrektorem ds. inwestycji i budownictwa w KR Kietrz rozmawia Grzegorz Antosik.

Jak wygląda proces implementacji nowoczesnych rozwiązań w zakresie wykorzystywanych do produkcji roślinnej i zwierzęcej ciągników i maszyn rolniczych?
W pierwszej kolejności uczymy się od innych, gdyż korzystamy chętnie z usług rolniczych m.in. w zakresie omłotu zbóż, zbioru traw czy aplikacji gnojowicy. Nie muszę przekonywać do korzyści takiego rozwiązania, bo przecież firmy zewnętrzne są wynagradzane na podstawie wywiezionych m³, skoszonych ha czy wykonanych kostek wielkogabarytowych - to nam daje wgląd w praktyki i rozwiązania techniczne zapewniające odpowiednią wydajność pracy. I przykładowo korzystając z firmy zewnętrznej byliśmy w stanie w ciągu 12 h wykonać 1100 kostek słomy, kiedy zaś wykonywaliśmy to we własnym zakresie - wynik średnio sięgał jedynie 650-700 kostek. Zależy nam na podnoszeniu wydajności - dlatego np. ze względu na coraz krótsze w naszych realiach okna pogodowe i duże możliwości magazynowania - dziennie możemy przyjąć nawet 5 tys. ton ziarna, w żniwa od kilku lat korzystamy ze wsparcia sprawdzonej już firmy usługowej, jednak nie z Polski, a z Czech.

Mówi Pan o podpatrywaniu firm usługowych czy innych gospodarstw o takim kalibrze. Jak jednak wygląda kwestia testowania nowych rozwiązań czy maszyn niejako na własnych rachunek?
Oczywiście bez tego nie moglibyśmy się obyć. Ubolewam jednak, że Kombinat Rolny Kietrz jako duży podmiot nie jest traktowany na równi z podmiotami tej skali w Niemczech czy Francji. Tam tej wielkości gospodarstwo dostaje interesujące ją maszynę na miesiąc czy dwa do testowania niezależnie...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 03/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 


Reklama
Powiązane artykuły