Wywiady Aktualności

Sprzedaż maszyn rolniczych siłą rozpędu cz.III

Data publikacji:

Jakim rokiem dla firm handlowych działających na rynku maszyn rolniczych jest 2021 rok? W jakim stopniu daje się im we znaki rozerwanie łańcuchów dostaw skutkujące problemami z terminowymi dostawami maszyn? W jaki sposób wpływa ona na bieżącą kondycję rynku maszyn rolniczych? Jak może ukształtować się sprzedaż ciągników i maszyn towarzyszących w 2022 r. i w kolejnych latach? Z tymi pytaniami w ostatnich tygodniach roku zmierzyli się: Jan Skrzypczak, współwłaściciel firmy Agromarket Jaryszki; Piotr Mac, szef sprzedaży maszyn rolniczych w firmie Agromarket Wiewiecko i Grzegorz Jankowski, prezes zarządu Agroperfekt.

Grzegorz Jankowski, Agroperfekt

Rok 2021 jest dla firmy Agroperfekt zdecydowanie pozytywny, przychody są o 20% wyższe. Istotne jest to, że w nowy rok wchodzimy z niskimi zapasami, co nie obciąża bilansu spółki. Rozwinęła nam się sprzedaż nowej marki ciągnikowej. Steyr bardzo dobrze przyjął się w naszej firmie i wśród naszych klientów. 

W roku 2021 pojawiły się opóźnienia w dostawach różnych maszyn, choć na szczęście nie u wszystkich producentów to było odczuwalne. Obecnie terminy realizacji są bardzo odległe lub nie wszyscy producenci przyjmują nowe zamówienia na rok 2022. Planowanie sprzedaży z kilkunasto- miesięcznym wyprzedzeniem jest bardzo trudne.

Obserwując dane z rejestracji ciągników oraz z własnych sprzedaży, widzimy, że polski rynek nadal się modernizuje. Często jest to związane z funduszami europejskimi, jednak gospodarstwa wysokotowarowe inwestycje planują według własnych potrzeb i zmieniającej się technologii.

Inflacja na takim poziomie była nam obcym zjawiskiem od wielu lat. Obecnie mierzymy się ze zmianami cen u naszych dostawców, a przede wszystkim obserwujemy, jak przyjmie to rynek. Wzrosty cen nawozów, chemii czy paliwa radykalnie obniżają rentowność naszych klientów, choć ceny płodów są równie wysokie.

Problemem może też się okazać koszt pieniądza i zmniejszenie zainteresowania zakupem w kredycie czy leasingu. Co do dłuższej perspektywy, to bardzo ciężko coś przewidywać. Oby sytuacja z pandemią i związane z nią zawirowania nie decydowały o naszym biznesie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.