[ATR] Gospodarka i rolnictwo MRiRW

Spotkanie z Polsko-Amerykańską Radą Biznesu

Data publikacji:

21 lutego 2019 r. minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Erikiem Stewartem.

Spotkanie było poświęcone możliwościom rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rolno-spożywczego i zostało zorganizowane w kontekście planowanych w kwietniu br. wydarzeń gospodarczych, tj. misji biznesu amerykańskiego w Polsce.

Omawiano również kwestie związane z eksportem polskich produktów rolno-spożywczych na rynek USA i możliwościami współpracy dla polskich podmiotów.

Minister Ardanowski podkreślał, że Polsce zależy na bardzo dobrych relacjach handlowych oraz na przyciąganiu amerykańskich inwestycji w polski przemysł, ze szczególnym uwzględnieniem sektora przetwórstwa rolno-spożywczego, odnosząc się m.in. do bardzo stabilnych i bezpiecznych warunków inwestowania dla podmiotów zagranicznych. Wskazał na duże możliwości w tym zakresie wynikające z istniejących Specjalnych Stref Ekonomicznych w różnych regionach Polski.

Rozmówcy poruszyli również temat dotyczący możliwości wsparcia przez PARB w  zakresie prowadzonych negocjacji dotyczących dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku USA.

Minister poinformował również o programach dotyczących upraw białkowych, zachęcając stronę USA do inwestowania w tym obszarze.

Prezes Stewart podkreślał, że polskie oddziały produkcyjne stanowią jeden z najważniejszych obszarów działalności dla inwestorów amerykańskich, którzy bardzo cenią możliwości prowadzenia działalności na rynku polskim.

PARB została ukonstytuowana w lipcu 2010 r. i zrzesza obecnie około dwadzieścia przedsiębiorstw. Misją Rady jest promocja współpracy gospodarczej między USA a Polską, poprzez m.in. organizację: wizyt wysokiej rangi urzędników państwowych i misji gospodarczych.

Według wstępnych danych statystycznych, w 2018 r. wartość eksportu do USA wyniosła 625 mln USD, co oznaczało wzrost o około 6% w stosunku do 2017 r.

Źródło:MRiRW

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.