Na spotkaniu zaprezentowano między innymi rezultaty studium wykonalności dla bieżących ram prawnych i zaproponowano systemy wsparcia dla inwestycji w techniki zakwaszania dla gospodarstw indywidualnych.
Celem projektu Baltic Slurry Acidification jest wdrożenie technik zakwaszania gnojowicy w regionie Morza Bałtyckiego. Techniki Zakwaszania Gnojowicy (SATs) przyczyniają się do redukcji strat amoniaku z produkcji zwierzęcej i poprzez to redukują eutrofizację Morza Bałtyckiego spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza. Zastosowanie SATs dostarczy oczywistych korzyści dla regionu. Stosowanie SATs przynosi również korzyści dla rolników, poprzez wzrost efektywności zaaplikowanych nawozów naturalnych i zmniejszenie zależności od azotu w nawozach mineralnych.
SAT może zmniejszyć emisję amoniaku z produkcji zwierzęcej od 40% do 70% w zależności od zastosowanej technologii. Przez co rolnicy mogą czerpać bezpośrednie korzyści z redukcji emisji amoniaku, zatrzymując azot w gnojowicy. Daje im to możliwość uzyskania wyższych plonów bez zwiększonego stosowania nawóz mineralnych. Ponadto, dodatek kwasu siarkowego do gnojowicy wzbogaca ją w jon siarczanowy, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia nawozów mineralnych. Próby terenowe przeprowadzone w Danii, gdzie SAT jest stosowany od prawie 20 lat, wykazują zwiększoną wydajność plonowania upraw.
Źródło:krir.pl