Wywiady Aktualności

Santander Leasing sporo powyżej rynku

Data publikacji:

Rok 2020 jest dla firmy Santander Leasing najlepszy jeśli chodzi o aktywność w segmencie Agro. Doskonale tego dowodzi dynamika obrotów spółki, które od stycznia do listopada br. wzrosły o ponad 20% przekraczając kwotę 650 mln zł.

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. leasing maszyn rolniczych w Polsce wzrósł o 11,98%. Na tym tle znacznie lepiej uplasował się Santander Leasing - wzrost w tym przypadku wyniósł 20,7%, zaś w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw w segmencie Agro - 21,6%. Znakomicie wyglądała również dynamika obrotów we współpracy z dostawcami zewnętrznymi w segmencie - aż 31,6%.

W naszej ocenie rolnictwo to branża, która relatywnie słabo odczuła skutki Covid-19 i praktycznie wcale nie zanotowała większych przestojów czy zakłóceń związanych z sytuacją pandemiczną. Źródłem naszego sukcesu na tym rynku były przede wszystkim programy fabryczne.

Naszym głównym partnerem w segmencie Agro jest tutaj od wielu lat marka Kubota, dla której rok 2020 jest znakomity. Rekordowe obroty osiągnęliśmy również z należącą do Kuboty marką Kverneland. Warto także dodać, że w ostatnim czasie pozyskaliśmy nowych partnerów programów fabrycznych, takich jak: Amazone, Lemken, Väderstad i Unia.

Taka współpraca oznacza nie tylko dostarczanie rozwiązań finansowych dla klientów finalnych, ale także finansowanie stoków, magazynów, inwestowanie we wszelkiego rodzaju subwencjonowane kampanie czy wspólne tworzenie ofert finansowych. Oznacza to bardzo mocne zacieśnienie relacji i ścisłą współpracę z importerami oraz sieciami dilerskimi – mówi Jakub Poręcki, dyrektor zarządzający, obszar małych i średnich przedsiębiorstw w Santander Leasing.

– Poza tym Santander Leasing było jedną z pierwszych firm, która zaoferowała swoim partnerom Agro w czasie pandemii rozwiązania finansowe, w postaci prolongaty do 6 miesięcy dla klientów finalnych, ale również rozwiązania dla dostawców sprzętu rolniczego, w postaci wydłużenia terminów płatności, prolongaty spłat odsetek i innych wspierających w tym trudnym czasie. Suma tych działań pokazała, że jesteśmy partnerem zarówno na czasy koniunktury, ale również na czas kryzysu, którym bez wątpienia jest pandemia. Siłą rzeczy zacieśniło to nasze relacje i spowodowało większe wolumeny sprzedaży - ciągników, opryskiwaczy, siewników czy pielników – dodaje Jakub Poręcki.

Optymistyczne prognozy

– W IV kwartale br. widzimy spowolnienie na rynku - jest to jednak bardziej korekta niż stały trend spadkowy dla branży Agro. Przyczyn tego stanu jest kilka - po trzech fantastycznych kwartałach importerzy w większości zrealizowali swoje cele i nie prowadzą już tak agresywnych działań sprzedażowych. Drugą rzeczą jest oczywiście sytuacja związana z PROW-em. Nie wydaje mi się jednak, aby była to tendencja stała - spodziewamy się znaczącego odbicia od drugiego kwartału 2021 r. Uważam, że przyszły rok powinien być równie udany jak rok 2020 – prognozuje Poręcki.

 Dobrze u dilerów

Jak wygląda ocena kondycji firm handlowych okiem firmy Santander Leasing?

– Na terenie Pomorza jesteśmy partnerem banku BGK jeżeli chodzi o pożyczkę płynnościową. I przyznam szczerze, że klienci z segmentu Agro są wyjątkową rzadkością. A porównując rentowność tego biznesu do branży samochodów lekkich którą się zajmuje od 20 lat, to tak jakby porównywać dwa różne światy. A myślę tutaj przede wszystkim o marży generowanej na sprzedaży przedmiotu głównego. Dilerzy maszyn rolniczych zarabiali w tym roku bardzo dobrze i w znakomitej większości przypadków mają relatywnie dobrą kondycję finansową - dysponują zapasami kapitałowymi, w 2020 r. generalnie realizują zyski i nie korzystają z pomocy rządowej. Santander Leasing finansuje stoki dilerskie i analizuje kondycję finansową przy ocenie zdolności kredytowej na terenie całej Polski, w związku z czym uważam, że branża dostawców sprzętu rolniczego stoi solidnie na obu nogach. Generalnie ocenę kondycji dostawców sprzętu Agro w czasach pandemii określam jako dobrą lub bardzo dobrą – uzupełnia dyrektor Santander Leasing.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.