[ATR] Aktualności CEMA

Słabszy biznes, stabilne oczekiwania

Data publikacji:
Słabszy biznes, stabilne oczekiwania

Indeks ogólnego klimatu biznesowego dla branży maszyn rolniczych w Europie nadal nieznacznie się obniża. Jest tak po najostrzejszym spadku od czasu krachu w następstwie wybuchu pandemii Covid-19, ale w sumie nadal utrzymuje się na pozytywnym poziomie. W czerwcu indeks spadł z 16 do 13 punktów (w skali od -100 do +100).

Nastroje wśród producentów sprzętu wykorzystywanego do produkcji zwierzęcej stały się zdecydowanie negatywne, podczas gdy klimat biznesowy pozostaje znacznie lepszy w przypadku producentów komponentów i, w mniejszym stopniu, maszyn do produkcji roślinnej. Ogólnie rzecz biorąc, obecna sytuacja biznesowa ponownie uległa wyraźnemu pogorszeniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak oczekiwania na najbliższe sześć miesięcy po raz pierwszy od początku roku nieco wzrosły.

Również w odniesieniu do całego roku 2022 przedstawiciele przemysłu europejskiego nadal przewidują średnio wzrost obrotów swoich firm o 5% (bez zmian w porównaniu z marcem). Wzrost cen i niedobory po stronie dostawców nadal stanowią poważne wyzwanie dla branży, ale wydaje się, że ich poziom nieco się zmniejszy.

Tymczasem „tylko” 40% firm planuje czasowe wstrzymanie produkcji z powodu wąskich gardeł w ciągu najbliższych czterech tygodni. Jednocześnie uczestnicy badania nie są już całkowicie optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłe obroty na niektórych rynkach, zwłaszcza w Austrii i Polsce (poza Europą Wschodnią, która i tak znajduje się głęboko w dole rankingu zaufania), ale pozostają optymistyczni, jeśli chodzi o główne rynki, takie jak Niemcy i Francja.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.