Technika

Skuteczność zabiegów opryskiwaczami Kuhn

Data publikacji:

– Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest pogoda, a co za tym idzie, odpowiedni czas, kiedy możemy wykonywać zabieg oprysku (tzw. okno oprysku). W tym czasie konieczne jest wykonanie wszystkich zabiegów ochrony roślin, aby były skuteczne. Wydajność maszyny jest w tym czasie kluczowa, niezależnie z jakim zabiegiem ochrony roślin mamy do czynienia. Drugim ważnym elementem jest jakość oprysku wynikająca z kondycji rozpylaczy i wielkości kropli – zauważa Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze.

    zasięg opryskiwaczy kuhn

W ofercie Kuhn są nawet 48 metrowe belki, które w połączeniu z dużym 7700 l zbiornikiem pozwalają uzyskać imponującą wydajność przy zachowaniu dużej precyzji. Wymaganą wydajność oprysku gwarantuje także system Autospray, który po wyborze wielkości kropli dla danego zabiegu utrzymuje zarówno wielkość kropli, jak i dostarczaną dawkę podczas zmiany prędkości. Możliwe staje się zmienne dawkowanie ograniczone do każdego rozpylacza lub zmienne dawkowanie cieczy na łukach, tzw. system Turn Compensation. Rozwiązania Kuhn pozwalają na precyzyjny oprysk całego pola.

Dla usprawnienia procesu napełniania opryskiwacza francuski producent stosuje system Diluset+, który automatyzuje zasilanie zbiornika opryskiwacza i zakończenie napełniania. Funkcja ta jest bardzo przydatna w dużych gospodarstwach. Tam często wykorzystuje się własne cysterny z systemem mieszającym ciecze robocze, które następnie zasilają opryskiwacze bezpośrednio na polu poprzez wysoko wydajne pompy tłoczące. Dodatkowa, sterowana z terminala funkcja Rins Assist jest odpowiedzialna za automatyzację procesu płukania opryskiwacza.

Aby zapewnić stabilność pracy belki polowej opryskiwacza (dla belek szerszych niż 18 m), stosowany jest system zawieszenia Equilibra ze specjalnym systemem dźwigni i siłowników połączonych z amortyzatorami gazowymi, które ograniczają wahania belki. Stabilizuje on belkę w 3 płaszczyznach.

– Takie rozwiązanie siedmiokrotnie zmniejsza pokrycie wynikające z ruchu belki. System Boom Assist stosowany jest dla wsparcia stabilności belki w poziomie i utrzymaniu odległości od roślin.

– przekonuje Artur Szymczak.

Z kolei dla spełnienia wymagań przepisów dotyczących ochrony środowiska Kuhn wprowadza dodatkowe rozwiązania. Są to myjka do opryskiwacza, rozwadniacz z zaworem Easy Flow, pozwalający na bezdotykowe opróżnianie i płukanie zbiornika z środkiem chemicznym, a także system Section control, który umożliwia zamykanie sekcji, kiedy się pokrywają lub indywidualnych rozpylaczy, kiedy mamy do czynienia z systemem AutoSpray.

Dla poprawy komfortu pracy operatora Kuhn wyposaża swoje opryskiwacze w systemy umożliwiające wskazywanie pozycji opryskiwacza na polu, z funkcją automatycznego uruchomienia/zakończenia oprysku w ścieżce, układy wyłączania sekcji lub indywidualnego rozpylacza oraz system automatycznego unoszenia belki na uwrociach H-Matic.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.