Na początek, proszę pokrótce przybliżyć działalność firmy Sitono…
Firma Sitono, którą przejąłem po moim ojcu Tomaszu 18 lat temu, wykonuje sita dla branży rolniczej oraz budowlanej. Produkujemy wszystkie typy sit występujących w maszynach i urządzeniach rolniczych produkcji krajowej jak i producentów zagranicznych. W ofercie są sita do bardzo popularnych w Polsce wialni i czyszczalni Petkus, CZ Maior, SWZ, Westrup, Cimbria itp. Produkujemy również drewniane i metalowe ramy do sit. Nasze produkty znajdują zastosowanie w suszarniach podłogowych zbóż, ziół czy drewna. Oprócz produkcji świadczymy też usługi perforacji wszystkich gatunków blach o grubości od 0,5 do 6 mm i o dowolnym kształcie oczek. Wśród usług tego typu jest m.in. perforacja antypoślizgowa czy lohr. W procesie produkcji wykorzystujemy wyłącznie polskie materiały i od sprawdzonych dostawców. Sita wykonywane są wyłącznie z blach z atestem stwierdzającym określoną jakość materiału.
Firma Sitono stawia jednak również na zaspokajanie indywidualnych potrzeb rolników, co niesie jednak ze sobą niejeden problem, związany chociażby z planowaniem produkcji…
Dla firmy Sitono od samego początku działalności najważniejsza jest wysoka jakość produkowanych sit oraz wykonywanych usług. Wiadomo, że koncentrujemy się na naszych największych kontrahentach i dla nich produkujemy w pierwszej kolejności. Ale wielu klientów obsługujemy, można by tak rzec „grzecznościowo”. Dla nas każdy klient jest ważny. Odpowiadamy na najbardziej nietypowe zamówienia klientów, w efekcie czego jesteśmy jedynym zakładem tego typu w Polsce. Stawiamy na obsługę nawet tych najdrobniejszych zamówień. Wykonujemy szereg czynności- walcowanie, spawanie, gięcie, jak i również sama perforacja może być wykonana pod indywidualne zamówienie.
Tyle o asortymencie, a jak dziś można ocenić park maszynowy wykorzystywany w procesie produkcyjnym?
Nie tak dawno uruchomiliśmy nową halę produkcyjną w Stroszkach wyposażoną w nowoczesne maszyny. Już jednak myślimy o dalszej rozbudowie zakładu, podobnie jak i sukcesywnym rozbudowywaniu parku maszynowego, aby bezustannie podnosić jakość oferowanych produktów i usług oraz poszerzać ofertę. Cały czas inwestujemy w rozmaite przyrządy i narzędzia, w efekcie czego dziś trudno byłoby nawet porównać obecnie produkowane sita, choćby do tych sprzed 10 lat.
Generalnie poszliśmy w automatyzację produkcji. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie inwestycje wykonujemy z własnych środków. Kilkukrotnie aplikowaliśmy o wsparcie ze środków unijnych, ale… bez efektów, lecz pomimo tego nadal się rozwijamy.
W planach mamy już budowę kolejnej hali montażowej, a także zakup kolejnych maszyn.
W jakim stopniu rolnictwo wpływa na przychody uzyskiwane przez firmę?
Wszystko zależy od sezonu, ale można powiedzieć, iż rolnictwo generuje nam 40-50% przychodów. Wiele wykonujemy również do działu budowlanego czy meblarskiego, a od 2017 r. jednym z naszych najważniejszych, o ile nie najważniejszym kontrahentem, jest renomowany producent autobusów.
Jak na tym tle wygląda sprzedaż na rynki eksportowe?
Firma Sitono coraz częściej jest firmą rozpoznawalną na rynku zagranicznym i nasze produkty są chętnie wybierane przez klientów z kraju i z zagranicy - eksport stanowi obecnie około 15% przychodów. Do najważniejszych dla nas rynków zbytu zaliczyć należy: Niemcy, Austrię, Litwę, Łotwę, Estonię, Hiszpanię, Białoruś, Węgry, Rumunię i Kazachstan. Póki co jesteśmy konkurencyjni w stosunku do producentów zagranicznych. Rozwijamy współpracę z kilkoma firmami z Francji i Szwajcarii.
Dziękujemy za rozmowę.