Aktualności

SIP - To już 65 lat

Data publikacji:

Firma SIP Strojna Industrija jest słoweńskim producentem maszyn rolniczych pod marką SIP z siedzibą w Šempeter w Savinjskiej dolinie. SIP jako specjalista do zbioru zielonek, skupił się na produkcji kosiarek dyskowych, przetrząsaczy, zgrabiarek rotorowych oraz zgrabiarek taśmowych z podbieraczem. Asortyment uzupełniają niewielkie przyczepy zbierające oraz małe i średniej wielkości rozrzutniki obornika, o masie do 14 ton. Obecnie firma obchodzi jubileusz 65-lecia.

Korzenie firmy SIP sięgają 1954 roku. Wówczas to powstał warsztat Agroservis, który zajmował się konserwacją i naprawą maszyn rolniczych. W kolejnych latach rozpoczęto tam własną produkcję maszyn. W 1967 r. nazwę Agroservis zmieniono na SIP, a 2 lata później nastąpił przełom w rozwoju firmy, gdyż skupiono się na seryjnej produkcji maszyn rolniczych z powolnym wycofywaniem pozostałej produkcji.  W 1973 r. wybudowano nową halę produkcyjną o powierzchni 8400 m², a firma zatrudniała 300 pracowników. W latach 80. SIP przeżywał lata świetności, w szczytowym okresie rozwoju zatrudniając ponad 1300 osób. Na początku lat 90. SIP, tak jak większość słoweńskich przedsiębiorstw produkcyjnych, skierował sprzedaż swoich maszyn na rynki zachodnioeuropejskie.

Teraźniejszość i przyszłość

W roku 2013 nastąpił rebranding firmy. Proces ten objął transformację kluczowych elementów marki, w efekcie słoweński producent wyróżnia się obecnie dobrą organizacją, innowacyjnością, sprawną kadrą o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniem, co stanowi gwarancję rozwoju nowych maszyn i produktów wysokiej jakości. Firma dokonała także dużych inwestycji, głównie w innowacje i prace badawczo-rozwojowe. Obecnie SIP przykłada też dużą wagę do funkcjonowania sieci sprzedaży, odpowiedzialnej m.in. za obsługę posprzedażową czy sprawną dostawę części zamiennych.
W 2018 r. grupa SIP osiągnęła całkowity dochód w wysokości 29,3 mln euro. Przychody netto ze sprzedaży wzrosły o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim, dzięki czemu SIP kontynuuje swój szybki wzrost już trzeci rok z rzędu. W ub. roku firma sprzedała 4022 maszyny, co oznacza wzrost o 25,6% w stosunku do roku poprzedniego. Na inwestycje w rozwój nowych produktów SIP przeznacza spore środki - w 2018 r. zainwestował ponad 3 mln euro przeznaczonych na rozwój parku maszynowego i nową pracownię prototypów. Strategia rozwoju przedsiębiorstwa zakłada rozszerzenie oferty, aby do 2022 r. zaspokoić również potrzeby dużych gospodarstw rolnych i firm usługowych.

Nowości w SIP-ie:

Obecnie SIP jest jedynym producentem kosiarek o szerokości roboczej do 15 m, będących klasycznymi maszynami dyskowymi lub wyposażonymi w kondycjoner palcowy lub gumowy. Firma koncentruje się na rozwoju i produkcji zgrabiarek taśmowych z podbieraczem, produkowanych w ścisłej współpracy z firmą Reiter. Technologia ta pozwala zbierać zielonki bez zanieczyszczenia oraz bez utraty cennych części roślin zawierających białko typu lucerny. Na dzień dzisiejszy SIP AIR występuje w 4 wersjach: 3- i 3,5-metrowe zgrabiarki czołowe, 3-metrowe czołowe alpejskie oraz 5-metrowe zgrabiarki ściągane tylne. Kolejnych modeli można się spodziewać niebawem. Od września 2019 r., wszystkie maszyny marki SIP posiadają 3-letnią gwarancję fabryczną. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.